Teknolojik Zeka ve Rekabet Stratejileri Bu kitabın amacı ülkemizde özellikle son yirmi yılda gittikçe artan fakat halen yetersiz görülen "Teknolojik Rekabet Stratejileri" alanındaki bir eksikliği tamamlama çabasına bir katkı ve bir adımdır. Bilindiği gibi ülkelerin rekabet avantajlarının her alanda üstün olması mümkün değildir. Kimileri coğrafi ve doğal şartların, kimileri tarihsel ve kültürel faktörlerin, kimileri de siyasal ve ekonomik gücün avantaja dönüştürülmesinde başarılıdır. Ama hepsinden önemli olan tüm bur şart, faktör, güç veya avantajları teknolojik üstünlüğe dönüştürmektir. Kanımızca yaşadığımız çağı tanımlamyaa gerek yoktur. Bilimin ve teknolojinin hakimiyetini ele aldığı hayat alanı kalmamıştır. Felsefi açıdan eleştirilirse bile belli bir noktaya kadar teknoloji toplumu kaçınılmaz hale gelmiştir. Üstekil ülkemiz ve toplumumuz adına eleştiri noktasında da değiliz.


Teknolojİk ZEKÂ ve rekabet stratejİlerİ

HARUN TAŞKIN-MEHMET RIZA ADALI

Düşünürler 20. ve / veya 21. yüzyıl Modern sonrası Çağ ( Amitai Etzioni), Ekonomi Sonrası Toplum (Herman Kahn), Uygarlık Sonrası Toplum (Kenneth Boulding), Sanayi Sonrası Toplum (Daniel Bell), Bilgi Toplumu (Peter Drucker) ve Teknetronik Çağ (Zbigniew Brezezinski- ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı) gibi tanımlamalarla adlandırmaya çalışmışlardır.

Bütün bu ve benzeri çağ tanımlamalarının arka planında yatan temel düşünce teknolojiye dayalı baskın yapılır. Amaç bu yapıyı açıklamak, geliştirmek ve beşeri kaynak ve açılımlarla uyumlaştırmak olmalıdır. Mütevazi bu eserde teknoloji ile ilgili ağ örgüsünü incelemede bazı anahtar kavramları açıklama gayretinde olduk. Giriş mahiyetinde olan bu çalışmanın bu alanda bir adım olma ve geleceğe yönelik bir ışık olması ümidiyle. Teknolojik Zeka ve Rekabet Stratejileri, Değişim Yayınları, 9789758289776, Harun Taşkın, Rıza Adalı
Stok Kodu
9789758289776
Boyut
165-235
Sayfa Sayısı
192
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat