Ondokuzuncu yüzyılın ilk yarısından itibaren gelişen Avrupa güç dengesinde, Osmanlı İmparatorluğu çok önemli bir yer tutmaktaydı.
Dünyanın en büyük imparatorluklarından birini kurmuş olan Osmanlılar'ın son yüzyılını anlatan sayısız eser yayınlanmıştır.
Ancak, bunlar arasında Osmanlı Donanması, Denizciliği ve Deniz Harekatı konularında kitaplar olmasına rağmen, özellikle gemilerini, onların teknik özelliklerini ve fotoğraflarını içeren çok az yayın bulunmaktadır.
Bu kitap, Türk ve dünya arşivlerinde uzun yıllar süren, titiz ve yorucu araştırmalardan sonra, 1828 - 1923 yılları arasında, Tuna boylarından Karadeniz'e, Marmara Denizi ve Boğazlardan Ege'ye, Adriyatik, Orta ve Doğu Akdeniz'den Süveyş Kanalı'na ve Kızıldeniz'e uzanan son derece geniş bir alan içerisinde görev yapan Osmanlı Donanması'nın, en büyüğünden en küçüğüne kadar tüm gemilerini incelemektedir.
Bu kitap, 19.yy Deniz savaşlarında, Çanakkale Deniz Harbinde 1. Dünya Savaşında görev alan gemilerimiz üzerine hazırlanmış, daha önce yayınlanmamış fotoğrafları da içeren en kapsamlı eser olarak, araştırmacılar ve meraklılar için vazgeçilmez bir başvuru kaynağı olacaktır.
(Arka Kapak)
In the first half of the 19th century a new balance of power was being formed in Europe and the Ottoman Empire was a very important part of it.
There are numerous written works on the final century of the Ottoman Empire - one of the biggest ever empires in the world. Various of them are books about the Ottoman Navy, Maritime affairs and war operations. Yet, publications that contain information on the ships themselves, their technical properties and their photographs are very rare.
This book covers the period from 1828 to 1923. It investigates the Ottoman Navy that served the Empire in a vast area: from the Danube to the Black Sea; from the Adriatic Sea, Middle and Eastern Mediterranean Sea to the Suez Canal and Red Sea. It has been prepared by diligently and meticulously researching the topic in Turkish and international archives for long years, and covers information on all types of ships - from the biggest to the smallest.
This book contains never before published photographs of our ships that served in the 19th century Naval Battles, in the Çanakkale Naval Battle and the First World War. It also encompasses the widest range of information on those ships and such will be an invaluable reference for researchers and anyone who is passionatey interested in this topic.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789944264020
Boyut
205-255
Sayfa Sayısı
195
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-4
Çeviren
Renan Mengü,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat