Toplumbilim Sorunlarına ve Yazınına İlişkin Bir Kılavuz

%7
Toplumbilim,Tom B. Bottomore
T. B. Bottomore, Sussex Üniversitesinde Toplumbilim Profesörüdür. Vancover'da. Simon Frazer Üniversitesinde Siyasal Bilim, Toplumbilim ve Antropoloji Departmanı Başkanlığı yapmış; 1969-71 döneminde İngiltere Toplumbilim Derneğinin Başkanlığında bulunmuştur.
1970 yılından beri Uluslararası Toplumbilim Derneği'nin İkinci Başkanlığını yapmaktadır. Toplumbilim teorisi, toplumsal sınıflar, toplumsal tabakalarına, Marx ve Marxism, gelişmekte olan ülkelerin sorunları üzerine çok geniş bir yayını vardır.
Bottomore, burada insan, toplum, toplumsal değişim ve insanın tarihin oluşumundaki yeri gibi Toplumbilimin temel sorunlarını, biri toplumdaki eşitsizliği, toplumun en önemli yerlerine en nitelikli kimseleri getirebilmek için, bilincinde bile olmaksızın başvurduğu bir araç sayan Fonksiyonalistlerin görüşü, diğeri ise toplumsal olguların “Toplumdaki sınıflar arasındaki çelişkileri açısından yorumlanması gerektiği şeklindeki Marxist görüş olmak üzere, iki ana görüş açısından incelemektedir.
Kendi alanındaki en iyi eserlerden olan bu kitabında Bottomore'un yaptığı yorumlar kadar, gösterdiği zengin kaynaklar da toplumsal sorunlar ve çağdaş Toplumbilim üzerine geniş bilgi edinmeye hazırlananlar için ilginç ve yararlı olacaktır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789753530491
Boyut
165-235
Sayfa Sayısı
383
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000
Çeviren
Ünsal Oskay
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat