TÜRK DIŞ POLİTİKASININ ANALİZİ -DER

%7
Türk Dış Politikasının Analizi,Derleme
Bu çalışmanın amacı, Türk dış politikasını, temel bazı dış politika uygulamaları ve bu uygulamaları etkileyen / yönlendiren faktörler çerçevesinde analiz etmektir. Osmanlı son dönemine ilişkin bazı örnekler de bu çerçeve içerisinde değerlendirilmiştir.

Çalışma başlıca iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci Kısım'da, Türkiye'nin dış politikasına ilişkin bazı uygulama örnekleri, kronolojik / bölgesel sayılabilecek bir sıralama ile verilmektedir. Amaç, seçilmiş bazı dönem ve olayları ele alan yirmi yazı çerçevesinde, Türk dış politikasında diplomatik ve/veya askeri araçlar ağırlıklı uygulamaları bazı örneklerle göstermektir. Kaldı ki, İkinci Kısım'da yer alan yazıların önemli bir kısmı da, aynı zamanda bu amaç açısından da değerlendirilebilecek niteliktedir.

İkinci Kısım'da ise, Türk dış politikasını etkileyen, yönlendiren iç ve dış faktörlerin analizinde odaklaşan yazılar yer almaktadır. Yazılarda bu etkenlere ilişkin çeşitli örnekler, Türk dış politikasına ilişkin çeşitli dış politika uygulamaları çerçevesinde incelenmektedir. Türk dış politikasını etkileyen içsel etkenlere ilişkin dokuz, dışsal etkenlere ilişkin de sekiz yazı söz konusudur.
(Giriş)

Kitap; Mensur Akgün, Özden Zeynep Alantar, Gülden Ayman, Hüseyin Bağcı, Dilek Barlas, Süha Bölükbaşı, Gökhan Çetinsaya, Beril Dedeoğlu, Nurşin Ateşoğlu Güney, İhsan Gürkan, Şükrü Hanioğlu, Ersin Kalaycıoğlu, A. Işıl Karakaş, Kemal Kirişçi, Şule Kut, Baskın Oran, Gencer Özcan, Günay Göksu Özdoğan, Nurcan Özgür, Murat Özyüksel, Konuralp Pamukçu, Hüseyin Pazarcı, Oral Sander, Ali Yaşar Sarıbay, Faruk Sönmezoğlu, Gülay Günlük Şenesen, Bülent Tanör, Turgut Tarhanlı, Gül Tokay, Gül Turan, İlter Turan, Deniz Vardar, Hakan Yavuz, Kemal Kirişçi, Ersin Kalaycıoğlu, İlter Turan, Faruk Sönmezoğlu, Hüseyin Pazarcı, Işıl Karakaş, İlhan Tarhanlı'nın yazılarından oluşmaktadır.
Stok Kodu
9799753530506
Boyut
165-235
Basım Tarihi
2004
Kapak Türü
Standart
Kağıt Türü
Standart
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat