Son Sultanların İstanbul’undaSiyaset-Modernleşme-Yabancı Okullar

%25
Son Sultanların İstanbulu'nda,Mary Mills Patrick
Batının Gözüyle Türkler serisinin ilk kitabı “Robert Kolejin Kızları“nda, hayatı ve İstanbul Amerikan Kız Kolejini kurması kaleme alınan ABD'li misyoner Mary Mills Patrick, bu kez yazar olarak karşımızda. Hatıratın başrollerini, Patrick'in 1871-1924 yılları arasında eğitim ve kültür misyoneri olarak bulunduğu Osmanlı'nın son sultanları paylaşıyor.
Sultan Abdülaziz, Sultan V. Murat, Sultan Abdülhamit, Sultan Reşat ve Sultan Vahdettin'in yanı sıra dönemlerinde siyaset sahnesinin önemli isimleri olmuş, Midhat Paşa, Talat, Enver ve Cemal Paşalar ve Mustafa Kemal Paşa eser boyunca karşımıza çıkan diğer isimler. Eserin başlıca temaları ise gayrimüslim azınlıklar (milletler), insan ve kadın hakları, laik hukuk, meşrutiyet, mekteplerdeki modern eğitim, ekonomi, ulema, Türkiye'de din ve modernleşme gibi kayda değer biçimde güncelliğini muhafaza eden meseleler.
Bütün bunların yanında, Doğu'nun önemli merkezi Erzurum ile imparatorluk başkenti İstanbul'un tasvir edilmesi ve bu şehirlerdeki gündelik hayatın ve halkın renkli biçimde hikâye edilmesi, bize yitik bir devrin hayatı ve adetlerinin tadını sunuyor. Yakın tarihimiz ve son iki asırdır gündemimizden düşmeyen meseleler, bunların ortaya konmasına ve her daim diri tutulmasına ön ayak olmuş güruhun üyesi bir batılı tarafından kaleme alındığı şekliyle Batının Gözüyle Türkler serisinde.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789759951641
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
348
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-03
Çeviren
Ayşe Aksu
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat