Hazret-i Ali Destanı, İslami Türk Destanları´nın ilkidir. Diğer İslamî Türk Destanları olan Müseyyeb Gazi Destanı, Ebu Müslim Destanı, Battal Gazi Destanı, Dânişmend Gazi Destanı ve Saltık Gazi Destanı´na hem konu hem de üslûp bakımımdan kaynaklık etmiştir.

Eser; bu kadar önemli olmasına rağmen halk arasında okunan sıradan bir hikâye kitabı kabul edilmiş; edebiyat tarihlerinde lâyık olduğu yeri alamamış, destan tasnifi içerisine de konulmamıştır.

Hazret-i Ali Destanı, Hazret-i Peygamberin sağlığında, İslamiyetin yayıldığı dönemlerdeki mücadeleleri anlatmaktadır.

Eserde, Hazret-i Ali´nin yiğitliği ve âlimli ön plandadır. İslamiyet´in Arabistan ve çevresinde, İran ile Türkistan´da yayılması, ilgi çekici bir üslûpla anlatılmıştır. Hazret-i Peygamber ile İslamiyetin yayılmasında emeği olan Hazret-i Ali, Hazret-i Ömer, Hazret-i Ebu Bekir, Hazret-i Osman, Hazret-i Ayşe, Hazret-i Fatma, Hazret-i Hasan, Hazret-i Hüseyin, Muhammed Hanife ve diğer sahabeler; destanın şahıs kadrosu içerisinde yer almaktadır.

Hazret-i Ali Destanı, muhtemelen, Anadolu´da yazılan ilk Türkçe eserlerden biri, belki de ilkidir. 13 veya 14. yüzyılda kaleme alındığı tahmin edil-mektedir. Halk arasında, yüzyıllar boyunca en fazla okunan eserlerin başında yer aldığı için, belki de binlerce nüshası olmuştur. Fakat günümüze, Osmanlı Dönemi´nde yazılan nüshaları ulaşabilmiştir.

Elinizdeki bu eser, Hazret-i Ali Destanı´nın Türkiye Türkçesine aktarılmış metnini içermektedir.

(Tanıtım yazısından)
Stok Kodu
9789944788014
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
343
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2007-7
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat