"Celal Bayar'in Meclis'ten ayrılmasına yakın, koşarak ön kapıya, Cumhurbaşkanı'nın çıkacağı büyük kapıya geldim. Bayar çıkar çıkmaz ne yapacaktı, merakım buydu. Hava kararıyordu. Bayar göründü. Kapımın önünde bir süre durdu. Karşıdaki gün görmüş Ankara Palas'a baktı. Oralarda karanlık içinde kıpırdanmalar görülüyordu, alkış sesleri duyuldu. Bayar derin bir nefes aldı. Başını daha dik tuttu. Bu onurlu, kıvanç verici duruş, bu bir anlık sessizlik... CHP gibi, "yenilmez" sanılan "büyük armadayı yenilgiye uğratmış olmaktan mı... yoksa, Türkiye Cumhuriyeti'nin 3. cumhurbaşkanı olmanın gururundan mı kaynaklanıyordu?"

Elinizdeki kitap Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu ve ilk cumhurbaşkanı olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün seçildiği 1923 yılından bugüne, Çankaya öykülerini derliyor. Devletin zirvesine gelenler nasıl geldi, nasil gitti ? Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ne tür tartişmalar, olaylar yaşandı ? Atatürk'ten sonra İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Ozal, Süleyman Demirel ve nihayet 10'uncu cumhurbaşkani Ahmet Necdet Sezer... 11'inci cumhurbaşkanlığı seçimleri için gün sayılan ve farklı uçlarda sert tartişmaların yasandığı şu günlerde, tarihe dönüp bakmak ve cumhuriyetin serüvenini hatırlamak büyük önem taşıyor.

50 yıllık gazeteci Cüneyt Arcayürek'ten 84 yıllık cumhuriyetin ve anlaşmalı, uzlaşmalı, tartışmalı, seçimli, seçimsiz cumhurbaskanlığı seçimlerinin hikayesi...
Stok Kodu
9789944314077
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
349
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-04
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat