Yeni Binyılın Değerleri Nobel Barış Ödülü sahibi ve Mutluluk Sanatı adlı uluslararası bestseller kiabın yazarı Kutsal Dalai Lama'dan, ruhsal ve ahlaki bir devrim için şefkat dolu ve bilgelik dolu bir çağrı...

İçimizdeki yanılgı bulutlarını dağıtacak olan güçlü ses, yalnızca diğer insanlara karşı inancımız çok zayıfladığında ve yalnızca diğer insanların doğru olanı yapacaklarına güvenmekte isteksiz olduğumuzda doğar. İçinde yaşadığımız bu zorlu zamanlarla yüzleşmek ve tüm insanlara umut vermek yalnızca Dalai Lama gibi olağanüstü bir insanın sahip olabileceği bir cesareti gerektirmektedir.

İnanın temelde iyi olduğu yönündeki tartışma yüzyıllardır devam etmektedir. Oysa yaşamlarını şiddet ve namussuzluk ile geçiren insanların sayısı, yalnızca diğer insanların iyiliğini isteyen - ve ne yazık ki bizim seslerini bir türlü duymadığımız- insanların sayısından daha azdır. Dalai Lama'ya göre, varluşumuz çağlar boyunca içimizdeki temel iyiliğe bağlı olmuştur ve çağlar boyunca da bu temel niteliğimize bağlı olacaktır.
Dalai Lama bize, yalnızca dini dogmaların ve ceza dolu yasaların karşıtı olan sağduyuya ve mantığa dayanmakla kalmayan aynı zamanda amacı her birey için en yüce mutluluğu sunmak olan yeni binyılın ahlaki değerlerini sunmaktadır.
Bizlere, insaoğlu olarak sandığımızdan daha iyi olduğumuzu ve sevgiyi ve şefkati geliştirmemizi sağlayacak bir toplumun ve yaşamın da başarılabilecek bir şey olduğunu kanıtlamakta. Eğer yeterli sayıda insan kendi temel özgün saflıklarını anlayabilirse o zaman tüm dünyada devrime yol açacak olan bir barışı elde etmek mümkün olacaktır.

Kağıt üzerinde... Dalai Lama, kesinlikle Buda'nın yaşayan bir enkarnasyonu, sürgündeki bir hükumetin lideri ve bir metafizik üstadı. Gene de onunla ilgili olarak en olağanüstü şey sarsılmaz bir inançla yüklü ve gösterişsiz insancıllığı.
Pico Iyer

Her ne kadar kendisinin yalnızca olağan bir insan olduğunu idda ediyor olsa da, tüm dünya tarafından yorulmaz bir barış elçisi, büyük bir ruhsal lider ve en yüce gerçekleri en sıradan insanın bile anlayabileceği bir açıklıkla açıklama yeteneği ile ödüllendirilmiş bir insan olarak tanınmaktadır. Sahip olduğu inanılmaz sıcaklık, çevresine bir anda bulaşıveren mizah duygusu, etkileyici zekası ve insancıllığı tüm dünyadan sayısız dostunun ve hayranının olmasını sağlamaktadır.
Senatör Claiborne Pell Yeni Binyılın Değerleri, Dharma Yayınları, Emin Sınır, 9789757800774, Dalai Lama
Stok Kodu
9789757800774
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
225
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-1
Çeviren
Emin Sınır
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat