Türkiye ve Türkler Bir Alman Subayın Türkiye Notları 1878-1918

%5
Türkiye ve Türkler,Franz Carl Enders
Franz Carl Enders 1912-1915 yılları arasında Osmanlı ordusunda görev yapmış, Balkan Savaşı'nda bulunmuş ve Birinci Dünya Savaşı sırasında askeri eğitmen olarak çalışmış bir Alman subayı.
Enders'in kitabından yola çıkarak sıkı bir gözlemci ve iyi bir araştırmacı olduğunu söylemek abartma olmayacaktır. Yazarın, toplum ve âdetlerden halk ilişkilerine, ekonomiden sanat ve edebiyata ve Osmanlı Tarihinin son yıllarına ilişkin konuları ele alış biçimi ve aktarışı son derece kendine özgü olmakla beraber, bugün hâlâ tartışılan konulara işaret edişi şaşkınlık vericidir. Okur, yazarın o zamanın Türkiye'sinde yaşayan Türkler, Rumlar, Ermeniler ve Araplar'a dair kendi gözlemlerine dayanan aktarımlarını, yine yabancılar ve levantenlere ilişkin gözlemlerini hayretle okuyacaktır.
Türkiye ve Türkler kitabı, tarihi bir belge olmanın yanı sıra bir yabancının Osmanlı'nın son dönemine ilişkin görüşlerini okumak açısından da günümüz Türkiyeli okura oldukça ilginç gelecektir. Aradan 90 yıl geçmiş olmasına rağmen kimi konuların halen güncelliğini kaybetmemiş olmasını görmek gerçekten de ilginç olabilir ancak, daha da ilginci Enders'in “Gelecekte bunlar çok tartışılacaktır,“ diyerek diyerek bunu görmüş olmasıdır.
Türkiye ve Türkler'i okurun beğenisine sunarken, Osmanlı Tarihine meraklıların ve konunun uzmanlarının da ilgisini çekeceğini inanıyoruz.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789944986113
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
262
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-05
Çeviren
Güray Beken,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat