Balatlı Maria Bizans’ta Aşk ve Hüzün

%5
Balatlı Marıa / Bizans'ta Aşk ve Hüzün,Haldun Hürel
1261 yılı... Her çağın en güzel kentlerinden biri olan İstanbul, Katolik Latin işgalcilerden kurtarılmış, Doğu Roma İmparatorluğu yeniden başkenti İstanbul'a kavuşmuştur. Ancak kent perişan haldedir. Zalimliği ile ün yapmış, zevke ve eğlenceye düşkün İmparator Sekizinci Mikael bir yandan kentin yeniden yapılanması için uğraş verirken, diğer yandan aile içinde çıkan sorunlarla uğraşmaktadır. Karısı İmparatoriçe Teodora, Mikael'in kaçamaklarına göz yummakta ama gücü paylaşmak için de fırsat kollamaktadır.
Mikael'in gayrimeşru kızı Prenses Maria imparatorluk geleneklerinin aksine, başına buyruk, özgürlüğüne düşkün ve asi bir genç kızdır.
Kız kardeşi Eudoksia ve yakın arkadaşı Fani ile âşık oldukları İstanbul'da yaşamak, bu muhteşem kentin güzelliklerini doyasıya tadıyor olmak onlar için mutlulukların en büyüğüdür.
Yine de Maria'nın hayatında eksik bir şey vardır, mutluluğunu pekiştirecek, hayatı onun için ölümsüzleştirebilecek bir şey: Aşk.
Maria aradığı aşkı yarımadanın karşı kıyılarında, Galata'da bulur. Ancak bu, sarayın kabul edebileceği bir ilişki değildir. Aşkı arayan Maria'nın bulduğu ise acı ve hüzündür sadece.
Tümüyle bildik, gerçek mekânlarda geçen bu yürek yakıcı romanı okuyan herkes, Balat'ı, Ayvasaray'ı, Galata'yı, Pera'yı, Beyazıt'ı, İstanbul surları ve kapılarını, Yedikule'yi... dolaşmak ve buralarda eski tarihin izlerini ararken, zavallı Prenses Maria'yla karşılaşmak için şiddetli bir arzu duyacaktır.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Stok Kodu
9789758729890
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
400
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat