Günümüzde beşeri bilimler, başta insan ve onun fosil ataları ile büyük maymunlar olmak üzere, evrim konusunda gerçekleştirilen çalışmaların ortaya koyduğu ilerlemeleri yadsıyamaz. Sarsıcı buluşlar; araştırmacıları, sanıldığı üzere yerleşmiş kabul edilen her şey üzerinde yeniden düşünmeye zorlamaktadır. Birkez daha bilim, kavramları alt üst ediyor, düşüncenin sınırlarını yeniden belirliyor. İlgi çekici ve kaygı uyandırıcı mı? Gözlerimizin önünde yeniden biçimlenen dünya, artık ateist ve dini felsefelerin açıklamakta yetersiz kaldığı kökenler konusunudaha iyi anlamamızı zorunlu kılıyor.
Pascal Picq, paleoantropoloji, tarih öncesi ve etoloji alanklarındaki araştırmalara dayanarak tarihin önemli olaylarıyla - örneğin Valladolid tartışması XVII yüzyıldaki Giulio Vanini davası yada 1925'teki maymun davası tarihin ve insanın ilerlemesini sağlayan dönüm noktalarını ortaya koymaktadır. Halkların çeşitliliğini tanıyana yada beyaz, siyah, sarı, erkekikadın yöneten ve yönetilen hiyerarşisini aşana değin hangi yollardan geçmiş olduğumuzu böylece anlıyoruz.
Bitmeyen merakını eb titiz bir bilimsellikle birleştiren Pascal Picq rahatsız edici sorular sorarak, İnsan'ın doğayla yeniden barışması gerektiğini dile getirip,geleceğimizi belirleyecek olan yeni bir hümanizmanın temellerini atıyor. Kökenlemizin arayışına ilişkin sarsıcı ve merak uyandırıcı bir kitap.
College De France'ta paleoantropolog olan Pascal Picq'in başlıva yapıtları şunlardır;
Les Origines de I'Homme (İnsan'ın Kökenleri),Odyssee de I'espece (Türlerin Odisea'sı),Au Commencement Etait I'homme (Başlangıçta İnsan Vardı),Aux Origines De I'humanite (İnsanlığın Kökenleinde) Adlı yapıtıda Yves Coppens'le birlikte yönetmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789944986496
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
312
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-02
Çeviren
Eylem Alp
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat