“Uyku süresince şimdiki anda kalıp da bilincimizi koruyamaz ve her gece kendimizi kaybedersek, ölüm geldiğinde, farkındalığımızı korumak için ne kadar şansımız olabilir ki? Rüyaya dalıp da zihnin yarattığı imgelerle sanki bunlar gerçekmiş gibi etkileşim kurarsak, ölümden sonraki durumda da özgür olmayı bekleyemeyiz. Ölümde başınıza neler geleceğini bilmek için rüyalarda yaşadıklarımıza bakın. Gerçekten uyanık olup olmadığınızı anlamak için uykuda yaşadıklarınıza bakın.“
Bu kitap, gün boyunca yapılan temel hazırlayıcı çalışmalar da dahil olmak üzere Rüya Yoga konusunda ayrıntılı bilgi sunmaktadır. Rüya Yoga çalışması, en gizli Tibet uygulamalarına benzeyen son derece ileri düzey bir çalışmadır. Bununla birlikte Tibet geleneklerinde, rüya sırasında bilinçli kalmak en mutlak amaç değil, daha çok gerçek özgürleşmeye ulaştıran yolun hazırlayıcısı olarak kabul edilmektedir.
Rüya yoga çalışmasını, aynı zamanda berrak ışık yogası olarak da bilinen Uyku Yogası izlemektedir. Uyku Yogası, Rüya Yoga'ya göre daha ileri düzey bir çalışmadır ve amacı, kaba düzeydeki kavramsal zihin ve onun işlevleri yokolmaya başlarken derin uyku sırasında uyanık kalarak bilinçliliği yitirmemeye çalışmaktır. Batılıların çoğu farkındalığın böyle bir derinliğe sahip olabileceği olasılığını bile dikkate almamaktadırlar; ancak bu durum Tibet Budistleri ve Bön ruhsal geleneklerinde son derece iyi bir şekilde bilinmektedir.
Bu çalışmaların sonucu, hem uyku hem de uyanıklık düzeylerinde daha büyük bir mutluluk ve özgürleşmedir. Tibet'in Rüya ve Uyku Yogası, gerçek özgürlüğe giden yolda son derece güçlü araçlarla donanmamızı sağlamaktadır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758729029
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
296
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-11
Çeviren
Sezer Soner,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat