Türkçe öğretiminde öğrenme, öğrencinin bilgiyi zihinde yapılandırarak, yeni bilgiler üretmesi temeline dayanır. Günümüz dil öğretim yaklaşımına göre, çoklu zekâ yöntemi, yapılandırıcı yaklaşım, öğrenci merkezli öğrenme, bireysel farklılıklara duyarlılık gibi modern eğitim modelleri ön plana çıkmaktadır. Bu modeller göz önünde bulundurularak hazırlanan Samanyolu Türkçe Ders Kitabı 1 ve 2, 9-11 yaş grubu ilköğretim öğrencilerine hitap etmektedir ve Türkiye'de alanında hazırlanmış ilk kitaplardır. Samanyolu Türkçe Ders Kitabı 1 daha çok alfabe, emir cümleleri, öğrencilerin seviyelerine uygun konuşma diyaloglarından oluşmaktadır.
Öğrenme alanları, günümüz dil öğretim anlayışına göre; okuma, dinleme, konuşma, yazma, oyun oynama gibi başlıklar altında düzenlenmiştir. Buna göre Samanyolu Türkçe Ders Kitapları Oku, Dinle, Konuş, Yaz, Şarkı Söyle, Oyun Oyna ve Resimli Sözlük... şeklinde bölümlere ayrılmıştır.
Samanyolu Türkçe ders kitapları hazırlanırken; öğrencilerin yaşı, sınıfı, dilsel ve zihinsel gelişimleri göz önünde bulundurulmuştur.
Türkçe öğretiminde işlenen konular, gerçek hayatla ilintili olmalıdır. Konularda işlenen metinler, sorular, örneklemeler günlük hayattan ya da sınıf ortamından seçilmelidir. Bu ilişkiye göre Samanyolu Türkçe Ders Kitabı 2'deki üniteler:
Sınıfımız, Benim Güzel Evim, Benim Ailem, Mesleğiniz ne?... gibi, öğrencilerin yakın çevresinden ve gerçek hayattan seçilmiştir.
Stok Kodu
3000402100239
Boyut
220-270
Sayfa Sayısı
104
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat