Dinin Anlamı ve Sosyal Fonksiyonu Prof. Dr. Mircae Eliade (1907-1986), asrımızın tanınmış dinler tarihçilerinden biridir. Bu kitapta Eliade, "din" gibi, toplumun en temel kurumlarından biri üzerinde çalışanlara metodolojik yönden yeni perspektifler göstermekle birlikte; "din"i, toplumda görülen tezahürlerinden sadece biriyle açıklayanlara da gerekli dersi vermektedir.

Eliade, "Kutsalın Tecrübesi" üzerinde derin tahlillere giderek, ilk insanın "Dindar Adam" olduğunu ve "Kutsalın diyalektiğinin" bütün diyalektik hareketlerden önce geldiğini ve onlara modellik görevi yaptığını, bu kitapta ifade etmeye çalışmaktadır.

Eliade'ye göre, Dinler Tarihi'ni, "Antikacı" olmak pozisyonundan kurtarmak gerekir. O'na göre, Dinler Tarihi'ne geçerli bir yorum uygulandığı zaman, Dinler Tarihi, bir fosiller, harabeler ve modası geçmiş şeyler müzesi olmaktan kurtulacak ve her araştırıcı için, anlaşılmasını ve ortaya çıkarılmasını bekleyen bir mesajlar dizisi haline gelecektir. Dinin Anlamı ve Sosyal Fonksiyonu, Din Bilimleri Yayınları, Mehmet Aydın, 9789759704636, Mircea Eliade
Stok Kodu
9789759704636
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
193
Basım Yeri
Konya
Basım Tarihi
2004-1
Çeviren
Mehmet Aydın
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat