Nerelisin Kimlerdensinmezhep, Cemaat ve Yurttaşlık Arasında Çorum

%20
Nerelisin Kimlerdensin,Metin Uçar
Elinizdeki kitap, Çorum'da yaşayan farklı toplumsal kesimlerin sosyo-kültürel yapıları, gelenek ve dinle kurdukları ilişkiler ile siyasal tercihleri doğrultusunda oluşturdukları kimlikleri ele alarak, yurttaşlık tartışmalarının yerleştiği zemine bakmaktadır.
Kitap, Çorum'un fotoğrafını çekmekte, neyi nasıl anlamlandırdıklarına bakmaktadır. Öncelikle en belirleyici fark olan “Alevilik ve Sünnilik“ üzerinde durulmakta, bu farka ne gibi anlamlar yüklendiği hem toplumsal hayatta hem de siyasal tercihlerde ne gibi yansımalarının olabileceği çok yönlü olarak tartışılmaktadır.
Farklı toplumsal kesimlerin Çorum Olaylarına bakışı, Alevilik ve Sünniliğe yüklenen anlamlar, mezhep ve siyaset arasındaki ilişkiler, hemşehrilik ve cemaatlerin sosyal yaşamı biçimlendirişi, mezhep ve tarikatların siyasetteki belirleyiciliği, cemaatlerin ulusal ve uluslararası bağları, hemşehrilik ve cemaat bağlarının kadınlar nasıl biçimlendirdiğine yer verilmektedir.
Yurttaşlığı mümkün kılacak “birliktelikler“ de gözönünde bulundurularak, tüm bu unsurların kendilerini nasıl anlamlandırdıkları, kendilerini “biz“, başkalarını “onlar“ kılan özelliklerini nasıl anlattıkları irdelenmekte ve kurguladıkları kimlikleri ile yurttaşlık arasında ne gibi bir ilişkinin olabileceği üzerinde durulmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789759051839
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
304
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat