Tek Partili Dönemde Ankara Siyaset ve Yerel Demokrasi

%20
Tek Partili Dönemde Ankara Siyaset ve Yerel Demokrasi,Orçun İmga
Tek parti döneminde Cumhuriyet Ankarası'nın şehir planlaması, idâresi, kimlik yaratım süreci, fizîkî ve sosyal dönüşümü, yerel demokrasi ve katılım boyutlarıyla değerlendirilerek, günümüz siyâsal yapısında dahi izleri gözlenen temel dinamikler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Bir modernleşme projesi olarak tasarlanan Cumhuriyet'in ilânıyla beraber, devletteki zihniyet değişiminin oldukça net olarak gözlemlenebildiği Ankara, zamanla kurucu kadrolar için simgesel anlam taşıyan bir yerleşim hâline dönüştü. Bu süreç içerisinde kurulan yeni şehir, tamamen adı geçen kadroların istek ve irâdeleriyle şekillenerek, kentin yönetiminde merkez, yetkili tek söz sahibi haline geldi.
Türkiye'de yerel demokrasi açısından Cumhuriyet öncesi dönemde Ankara şehri,Cumhuriyet sonrası dönemde Ankara'da yerel siyâseti etkileyen sosyal yapının dönüşümü,Ankara'da kent yönetimini şekillendiren yasal değişim ve kentin îmârı, Serbest Cumhuriyet Fırkası deneyimi, CHF'de Yaşanan değişim ve Parti-Devlet bütünleşmesi, Millî Şef dönemi, Tandoğan'lı yıllar mercek altına alınıyor.
(Tanıtım Yazısından)
Bu kitap “Ufuklar ve Mozaik Programı“ kapsamında AB tarafından desteklenen, Türk Sosyal Bilimler Derneği tarafından yürütülen “Türk Gençliği Konuşuyor: Gençliğin Türkiye'nin AB'ye Katılım Süreci ve AB Üyeliği Hakkında Görüşleri“ başlıklı proje kapsamında Yaşama Dair Araştırmalar ekibi tarafından Türkiye'yi temsil edebilecek bir örneklerin üzerinde gerçekleştirilmiş olan araştırma sonuçlarını içermektedir. Araştırma, Türkiye gençliğinin önemli bir bileşini olan lise son sınıf öğrencilerinin AB ve Türkiye'nin AB'ye giriş süreci hakkında yaklaşımlarını anlamayı ve bu konulardaki bilgi ve farkındalık düzeylerini ölçmeyi amaçlamıştır.
Bu çalışma, Türkiye'nin AB sürecine, Türkiye toplumunda AB meselesi hakkındaki önyargıların ve kalıplaşmakta olan tavırların anlaşılmasına hizmet ederek katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu katkıyı da en başta sürecin demokrasi, insan hakları ve farklılıklarını tanınması gibi konulardaki gelişmeler gibi en olumlu yönlerinin öneminin altını çizerek yapmaya çalıştık. Türkiye gençliğinin AB hakkındaki pragmatik açıdan olumlayıcı, siyaseten çekinceli, ahlaksal açıdan karalayıcı tavırları AB meselesi hakkındaki zıt hislere ve “kafa karşıklığına.“
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789759051105
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
160
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-05
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat