İngiltere’de Türkçe YaşamakTürkler Kürtler Kıbrıslılar

%20
İngiltere'de Türkçe Yaşamak,Tayfun Atay

Bu kitap, İngiltere'nin başkenti Londra'da artık kayda değer bir azınlık haline gelmiş olan Türkçe konuşan topluluğun hayatı üzerine çıkarılmış sınırlı bir etnografik kesit.
Türkiye ve Kıbrıs'tan İngiltere'ye Göçün üç önemli etnik azınlığa, bunları birlikte değerlendirme gayesiyle gönderme yapmakta; Kıbrıs Türkleri, Türkiye Türkleri ve Kürtleri.
Londra'da yerleşik bu “Türkçe-konuşan“ topluluğun gündelik yaşamı, bir söylem ve pratik olarak, siyasetten dine, etnik ayrılmalardan ticari bağlanmalara, kuşak çatışmalarından eğlence kültürüne kadar farklı temalar üzerinden kitapta değerlendirmeye açılmaktadır. Topluluğun değişik kesimlerine hitap eden farklı ve hasım camilerin yeşil halılarından, yine topluluğun iç rekabet ve çatışma süreçlerini çarpıcı biçimde yansıtan “Türk-Kürt Ligi“ maçlarının oynandığı futbol yer almaktadır. Camilerden Cemevlerine, Türk ve Kürt barlarından dansöz ve trevesti sanatçıların sahne aldığı restoranlara, sol eğilimli derneklerden ülkücü eğilimli Türk-İslam merkezlerine kadar pek çok mekanda hayatın nabzı tutulmaya çalışılmıştır.
Göç etmiş topluluğun yaşam alanında işleyen uyuşturucu trafiği, ikinci kuşak göçmenlerin psikokültürel sorunları, gençlik çeteleri ve onları potansiyel insan gücü olarak kullanma çabasındaki Türk ve Kürt mafyası üzerine değerlendirmelere kadar uzanan hayli geniş bir yelpaze kitabın çerçevesini oluşturuyor.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789759051044
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
154
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat