“Annem ağlıyor. Yoksun. Babam telaşlı, sıkıntılı... Bir elmanın yarısı senin yüzünden çürüyüp kurtlanıyor. Eksik bırakılmış bir hayatı da yaşıyorum böylece. Dahası, daha erken büyümem gerektiği fısıldıyor kulağıma...
(...)
Kızın saçları altın sarısı. Kirpiklerinden aşağı süzülüyor gülüşü. Toplayıp ona veriyorum fukara hayatımın en şekerli yerini. Çocuk gibi seviniyor. Zaten çocuk. Bana gözlerinden yaptığı çikolatalar getiriyor.
(...)
Aylardan temmuz. En sevdiğim ay.
Nasıl oluyorsa, mahalleye bisilet kiralama dükkanı açılıyor. Dükkanın sahibi tuhaf, sakin bir adam. İşin boş tarafı çocukları da seviyor.
Az bir parayla saatlerce biniyoruz bisikletlere.“

(Arka Kapak)
Çarpıcı, insanı etkileyen ve alıp götüren öyküler anlatıyor Abdullah Ataşçı. Kitaba adını veren öyküsü “Sığ Suyun Balıkları“nda ise, bir öğretmendir anlatıcı. Yetiştiği kentin sokaklarını terk ederek başladığı yere dönecek, bir zamanların yamalı giysili, dağınık saçlı çocuğu bundan böyle yamalı giysili, dağınık saçlı çocukları eğitecektir. Sığ Suyun Balıkları, değişen bir kentin portresini çiziyor, yaşayan insanlarıyla birlikte... Okuyucuya da şöyle bir arkasına yaslanıp, renklerini hâlâ koruyabilen eski bir kente ve onun renklerini yitiren duran insanlarına bakmak kalıyor.
(Tanıtım Yazısından)

Stok Kodu
9789752934795
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
144
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat