Açık havada yaşamayı seven, doğaya aşık, fotoğraf tutkunu bankacı, çalışma odasında Atlas'ın ilk sayısını karşıtırırken nihayet, hayatını değiştirebilecek bir fırsatın doğduğunu anlamıştı. Doğa fotoğrafçılığı da bir meslek olabilir, profesyonelce yapılabilridi.
Kariyerine başlarken ülkemiz coğrafyasının uzak ya da yakın, fakat pek bilinmeyen doğal ve insani değerlerini, güzelliklerini keşfedip göstermeyi amaç edindi. Böylece, yabanıl hayatın kaynaştığı bataklık ve sazlık sulak alanlar, göller, yamaçlarından bilinmeyen şelalerin fışkırdığı ıssız vadiler, sisli ormanlar, ırmak kıyıları, dağ koyakları, yüksek yaylalar, buzul gölleri, bozkırlar, bunların yanı sıra unutulmuş vadilerde yaşayan farklı kültürler, eski geleneklerin hala varlığını sürdürdüğü topraklarla ilgili foto-röportajlar dergide birbiri ardına boy göstermeye başladı. Bir Anadolu senfonisi oluşturmaktaydı.
Bu fotoğraflar sadece bilinmeyen bir dünyaya açılan pencelerle olmakla kalmamalı, konudaki gerçekliğin ruhu yakalanmalı, fotoğrafçının konu karşısındaki duygularını güçlü bir biçimde ifade edebilmesli, izleyenlerin estetik duyarlığına da seslenebilmeliydi.
Çekimlerde fotoğrafçının hiç acelesi yoktu. (Bazen de vardı.) Konusu en iyi anlatacak mevsimleri, anları ve ışığı seçmek aceleye gelmezdi.
Yarısından fazlası çekim yerlerinde geçen altı yıllık bir çalışmanın özeti olan bu seçkinin ilk bölümünde Anadolu'dan doğa manzaraları yer alıyor; bunu ikinci bölümde, doğa içerisindeki insana ilişkin görüntüler izliyor. Kitabın son bölümü, bir kısmı mikro dünya olmak üzere, yabanıl hayattan kesitler sunuyor. Leyla İsmier'in metinlerle de, görüntülerin kimi çağrışımlarını incelikli bir biçimde yakalıyor, anlamlarını destekliyor, pekiştiriyor.
Cüneyt Oğuztüzün'ün Anadolu'ya Güzelleme'si her Anadolu ve doğa aşığının sayfaları arasında gezinmekten büyük keyif alacağı, özenli ve yetkin bir eser, Anadolu'nun kutsandığı, bu coğrafyanın gizli güzelliklerine övgülerin düzüldüğü görsel bir şölen.
Stok Kodu
9789756770511
Boyut
235-290
Sayfa Sayısı
239
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1999-12
Kapak Türü
Karton
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat