Köksüzlere Adanmış Bir Büyük Aşk Romanı...
Henüz küçük bir çocukken, annesinden koparılmıştır Gamaliél. Oğlunu faşizmin baskısından korumak isteyen annesi onu başka bir kadına, Macar İlonka'ya bırakmak zorunda kalmıştır. İlonka gece kabarelerde çalışır, kaba erkeklere eğlence sunar ancak gündüzleri bu “varoluş suçlusu“ çocuğa normal bir hayat sağlamaya çalışır. Yahudi Gamaliél yeni hayatının gereklerini yerine getirecek, Katolik duaları ezberleyip, ismini Péter olarak değiştirecektir. Tek arzusu, savaşın bitmesi, böylece ismine ve kimliğine kavuşmaktır. Oysa 1956 yılında Sovyet tankları girer Macaristan topraklarına ve Gamaliél'in hayali suya düşer. Avrupa'ya kaçar, sonra da New York'a... Bu arada acı bir yetenek keşfeder kendinde: başkaları için yazmak. Tek gücü olan kelimeleri kullanarak kaybedilmiş bir hayatı sürdürmeye çalışacaktır. Yaşlılık yıllarında hastanede karşılaştığı konuşmayı reddeden bir kadın ona geçmişinden izler sunmaktadır. Bu bir ışıktır, ama onu nereye kadar aydınlatabilecektir?
Nobel Barış Ödülü sahibi olan Elie Wiesel, XX. yüzyılın en önemli kişiliklerinden biri hiç kuşkusuz. Sürgünler Çağı, onun kendi geçmişinden de esinlenen, dünyada hiçbir yere ait olamadan yaşayanlara adadığı bir roman. Gerçek bir sürgün romanı ama diğer yandan da gerçek bir aşk romanı. Okuyucuya kentler, düşler, aşklar, hayal kırıklıkları ve felaketler eşlik ediyor bu yolculukta. Wiesel'in kaleminden çıkan bu büyük roman Doğan Kitap'ın edebiyatsever okuyucularını kesinlikle tatmin edecektir.
Kitaptan
“... Mutsuz bir kadının, annesinin eteğine yapışmış, korku içinde bir Yahudi çocuğu. Saklandıkları oda karanlık. “Anne“ diye fısıldıyor hikâye dinlemeye bayılan oğlan, “bana bir şey anlat, bildiğim bir şey olsa da olur; önemli olan senin sesin, evet, dinlemek istediğim hikâye değil, senin sesin.“ “Şimdi olmaz“ diyor annesi. “Peki ne zaman?“ “Yarın?“ “Yarın, ne zaman olacak? Bundan sonra yarının geldiğine emin misin?“ Anne, pimpirikli bir komşuyu ya da yoldan geçmekte olan birini kuşkulandırmamak için, alçak, alçacık bir sesle, gözyaşı dökmeden ağlıyor.“Uslu ol, bir tanem. Yarın olacak. Her gecenin bir sabahı vardır.“ Oğlan hıçkırıklarını tutmaya çalışıyor. “Ama sen yarın burada olmayacaksın!“ “Geri döneceğim, söz veriyorum.“ “Ne zaman? Ne zaman geri döneceğini bilmek istiyorum!“ “Yakında, bir tanem, yakında. Ama senin uslu olman lazım.“ Uslu olmak istiyor, ama annesinden ayrılmayı kabul etmiyor. Annesi başını, kaşlarını, dudaklarını okşuyor. “Bir gün anlayacaksın hayatım. Başka çaremiz yok. Dünya kötü, bizi dışlıyor, bizi reddediyor. Bizi mahkûm ediyor.“ Oğlan annesinin kulağına fısıldıyor: “Dünya ne demek? Nerede başlıyor?“ “Dünya bir hikâyedir.“ “Anlatsana.“ “Önce onu bulmak gerekir.“ “Nerede?“ “Sokakta“ diye cevap veriyor annesi. “Karşı binada. Yoldan geçerken sana dik dik bakan adamda. Herkesin içinde... İnsanın içi iyiyse, hikâye de güzeldir. Ama kötüyse, zehirleyici de olabilir. Ve o zaman...“ (sayfa 37)
(Tanıtım Yazısı'ndan)

Stok Kodu
9789752933972
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
296
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-12
Çeviren
Renan Akman,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat