Cumhuriyet i Çok Sevmiştim Cumhuriyet Gazetesi ndeki “İç Savaş“ın Perde Arkası

%20
Cumhuriyet'i Çok Sevmiştim,Hasan Cemal
Bu kitap sadece Cumhuriyet Gazetesi'nde “eski“ ile “yeni“ arasında yaşanan bir “iç savaş“ın perde arkası değildir. Çünkü cumhuriyet, yalnız cumhuriyet değildir. Aynı zamanda Kemalizm'in Türk radikalizminin en önde gelen kalelerinden biridir. Adını Atatürk'ün koymuş olduğu, 81 yıldır varlığını koruyabilmiş, cumhuriyet rejimiyle yaşıt ender kurumlarmızdan biridir. Onun için bu gazetede neyin olup bittiğini öğrenmek, size, bunca yıldır Türkiye'yi sarsan rejim mücadelelerinin, demokrasi kavgasılarının, yenileşme ve reform sancılarından ipuçlarını da verecektir. Hatta bugünlere kadar sarkan Avrupa Birliği kavgalarının, “kızılelma“ arayışlarının, “cumhuriyet - demokrasi“ çekişmelerinin içyüzüne ışık tutacaktır. Bir başka deyişle, güncel politikayı daha iyi anlamak isteyenlere bu kitap yeni bir derinlik kazandırabilir. Ayrıca gazeteci milletinin renkli curcunası ile “ciddi“ gazeteciliğin günümüzde aşınmaya yüz tutan anlamı da yer alıyor bu kitapta.
Hasan Cemal 1969'dan beri aktif gazeteci, cumhuriyet'te toplam 18 yıl çalıştı, 11 yıl genel yayın yönetmenliği yaptı. 1998'den bu yana Milliyet'te köşesi var. Hasan Cemal'in bundan önceki kitaplar; “Tank Sesiyle Uyanmak“, “Demokrasi Korkusu“, “Tarihi Yaşarken Yakalamak“, “Özal Hikayesi“, “Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım“ ve “Kürtler“. “Cumhuriyet'i Çok Sevmiştim!“ Hasan Cemal'in yedinci kitabı.
(Arka Kapak)
“Yüreğime bıçak gibi saplanıyor Berin Hanım'ın sözleri:
“Hadi bakalım Hasan Cemal, şimdi ne yapacaksın?“ diye başlıyor en sivri dilli üslubuyla, 'Başımıza sen sardın bu ofset işini. Ofset baskı, teknoloji diye tutturdun. Nadir'in başının etini yedin. Paraları yeni transfer ettik. Bugün de gazeteyi kapattılar.
Batarız bu gidişle...“
Emine'ye dönüp bakıyor:
'Bir de sen tabiî' diyerek Müessese Müdürü Emine Uşaklıgil'i azarlıyor.
İçimde gittikçe büyüyen bir sıkıntı...
Evet, ofset yatırımı için iki yıldır Nadir Bey'in başının etini yiyen bendim. Bir de Emine tabiî. Ofsete geçişi 1981'den beri planlıyorduk.
Berin Hanım vozurduyor, Nadir Bey konuşmuyor, sfenks gibi öyle oturuyor koltuğunda...
Hilton Oteli'nin girişine yakın, Elmadağ'daki Dostlar Apartmanı'nın Taksim Gezisi'ne bakan dairesi. Büyük salon akşam vaktinin loş ışıklarıyla bana daha bir kasvetli geliyor. Berin Nadi'nin alaycı titreşimlerle yüklü, insanın siniriyle oynayan sesi tekrar çınlıyor:
'Bu işi sen sardın başımıza!'
Ben dışarıya bakıyorum. Viski servisi de yok, cezalıyız!“
(sayfa 81)
(Kitaptan)
Stok Kodu
9789752934054
Boyut
140-230
Sayfa Sayısı
588
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat