Türkiye'de 12 Eylül 1980'le askeri bir yönetim başladı. Bu tarihten itibaren basına dönük öylesine çok ve değişken uygulamalar yaşandı ki, haber akımı çeşitli engellere takılıyor, gazete sayfalarına yansımıyordu. Gazeteci, yazabildikleriyle görevini yaptığına inanamadı; yazamadıklarıyla mutsuzlaştı.
İşte elinizdeki kitap, bu dönemde yazılıyordu; hem de günü gününe. Gazeteci, yazamadıklarını, haberleştiremediklerini bir bir saptadı, defterine not etti, zamanı gelince gün ışığına çıkarmak amacıyla.
Bu gazeteci, Hasan Cemal'dir. Hasan Cemal, konumu gereği, Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni olarak, bu “kritik“ dönemde olayların içinde yaşıyordu. Ancak bu kitapta yalnız olayları değil, kimi zaman kalemi bağlı kalan bir gazetecinin ruhunda bu durumun yarattığı yansımaları da bulacaksınız. Bu ruhsal durum, olağanüstü bir dönemde görevini yerine getirmeye çalışan bir gazetecinin iç hesaplaşmasından doğuyordu.
Tank Sesiyle Uyanmak, 1980'li yıllarda yaşadığımız askeri rejime ilişkin görüntülerin, değişik açılı ve duyarlı bir objektiften çekilmiş fotoğraflarla yansıdığı bir film gibidir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756770641
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
581
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-02
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat