XIX. yüzyıl sonu, Akdenizli iki büyük Yahudi ailesi: Sultan ve sadrazamların yakını, İstanbullu meşhur banker Camondolar ve Tunus'tan Livorna'ya göç etmiş zengin Scemamalar... İki aile arasındaki kıskançlıklar, yakınlaşmalar, uzaklaşmalar...
Dük Nessim Scemama'nın tek hayali vardır: Kızı Hannah'ı Camondo ailesinden biriyle evlendirip kontes yapmak. Ama Hannah, babasının ölümünden sonra aile servetini tek başına yönetmek zorunda kalır. Yaşadığı buruk bir aşk hikayesinden sonra da Livorno'dan ayrılıp önce Tunus'a, sonra Paris'e yerleşir. Orada, saray yavrusu konağında Doğulu bir sultan hayatı sürmeye başlar.
Öte yandan, Camondolar nesilleridir, Hannah'ın büyüleyici konağının sahibi olmayı düşlemektedir. Çok geçmeden, paris'te bankerliğe başlayan Hannah ile büyük koloksiyoncu Isaac Camondo ve sanat hâmisi kuzeni Moise arasında, inişleri çıkışları eksik olmayan bir dostluk kurulur. Bu dostluk, bir süre, iki ailenin sonunda akraba olacağı inancını yaşatır. Yaşadığı dönem için fazla bağımsız bir kadın olan Sultan Hannah, nihayet kendini birini sevdirebilecek midir?
Nine Moati uzun yazarlık kariyerine 1974'te yayımlanan Mon enfant, ma mere başlıklı romanıyla başladı. Yazarın ilgi gören diğer romanları arasında, Les Belles de Tunis (1983), L'Orientale (1985), Deux Femmes a Paris (1998) ve Une terasse sur le Nil (2004) sayılabilir.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789759919450
Boyut
140-230
Sayfa Sayısı
240
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-10
Çeviren
Menekşe Tokyay,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat