Patty Diphusa Bir Pedro Almodovar HikayesiBir Pedro Almodovar Hikayesi

%20
Patty Diphusa,Pedro Almodovar
Ve karşınızda Pedro Almodovar...
İspanyol sinemasının en önemli isimlerinden, dünya çapında yönetmen Pedro Almodovar'ın uluslararası bir porno yıldızının hikâyelerini anlattığı kitabı Patty Diphusa karşınızda. Bu öyle bir kitap ki, yönetmenin kişiliğinden ipuçları veriyor ve sanki sinemasını anlamak için rehberlik ediyor. Üstelik çok hareketli, çok eğlenceli, hatta edepsiz. Çünkü kahramanımız Patty edepsiz ve vahşi. Üstelik seks, uyuşturucu, Madrid gecelerinin yoğun mücadeleleri, hepsi bu kitapta...
Bir otobiyografi olarak da nitelendirilebilecek olan Patty Diphusa, yönetmenin henüz bu kadar ünlü olmadan yaşadığı karışık hayatın bir yansıması. 80'li yıllarda La Luna dergisinde yarattığı karakterin kitap olması için yola çıkmamış Almodovar, belki de anlatıyı bu kadar keskin, gerçekçi ve cazip yapan da bu içtenliği. Esprili, sevimli, iyi niyetli, masum (!) hikâyeler bu kitapta anlatılanlar. Hepsi arka arkaya geldiğinde, bir kadının ve dilimize “Madrid Hareketi“ olarak geçen akımın egemen olduğu bir dönemin portresini çiziyor, nerdeyse bir roman oluşturuyor. Yaratılan kahraman tüketim toplumunun karşısında. Pedro Almodovar'ın sinemasını seviyorsanız, onu yakından tanımak için bulunmaz bir fırsatla karşı karşıyasınız. Yok sinema beni ilgilendirmiyor, siz edebî yönünden haber verin diyorsanız, kitap hakkında çıkan eleştirilerden birinin söylediğini paylaşalım sizinle:
“... Eğer Almodovar bu kadar ünlü bir yönetmen olmasaydı, eleştirmenler çok büyük bir yazarın doğduğunu söylerlerdi...“
Kitaptan
“... Ama Madrid salt sefalet demek değildi; bir yandan da çıldırmış, diktatörlük altında gizlice eğlenen ve kâbus yok olur olmaz baş döndürücü bir hızla değişmeye hazırlanan bir şehir keşfettim.
Madrid'de büyüdüm, zevk aldım, acı çektim, şişmanladım ve geliştim. Bunların birçoğunu şehirle aynı tempoda gerçekleştirdim. Hayatım ve filmlerim, aynı madenî paranın iki yüzü gibi Madrid'le bağlantılı.
Madrid de bir insan gibi... Tamamen kavramak imkânsız. Nasıl insanların binlerce yüzü varsa (çoğu birbiriyle çelişen), bence bu şehrin içinde de bin şehir var. Bunlardan sekiz tanesi sekiz filmimde konu edildi. Pepi... Kırsalla metropolü birleştiriyor. Karakterler hem masada örgü örüyor hem de en çılgın diskoteklerde kurtlarını döküyorlardı. Dış mekânlar da aynı kutuplaşmayı ifade ediyordu: Prosperidad Mahallesi'nin köşeleri, Azca'nın New York'u andıran silueti, Princessa'nın bodrumları, Rastro...“ (sayfa 125)
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789752932289
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
196
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-03
Çeviren
Bülent Levi,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat