Liza on altı yaşında bir genç kızdır. Annesiyle birlikte çok ıssız bir bölgede, gösterişli bir malikânenin çiftlik evinde dünyadan ve herkesten uzak olarak geçirmiştir hayatını. Annesinin işlediği cinayetlere tanıklık etmiş, ama tüm yaşadıklarını doğal algılamıştır. Çünkü dışarıdaki hayattan kopuktur. Telefonları, televizyonları yoktur. Eve, Liza'nın annesi, eve ve malikâneye yabancı kimseyi sokmama konusunda kararlıdır. Timsahkuşu, Liza'nın annesinin bir cinayetinin ardından evi terk etmesiyle başlar. Ve geriye, eski cinayetlere doğru uzanır.
Ruth Rendell'ın her zamanki akıcı anlatımıyla bir solukta okuyacağınız Timsahkuşu psikolojik gerilim edebiyatına, Liza ve Eve gibi iki ölümsüz karakter kazandırıyor. Dünyadan yeterince çekmiş, bu yüzden kendini soyutlamış olan Eve, kızını da hayatın pisliklerinden korumaya kararlı kuralcı bir kadın. Liza ise onun hayatı ancak kitaplarda yakalayan, günlük yaşamın hayhuyundan habersiz yetişmiş masum kızı. İşte bu iki karakter ve çevrelerinde dönen olaylar okuyucuyu sarıp sarmalıyor. Rendell, yine çarpıcı bir romana imza atıyor ve okuyucuyu son ana kadar merakta bırakmayı başarıyor.
Kitaptan
“'Onu nasıl öldürdü?'
'Bilmiyorum. Kaybolduğu gün hiç silah sesi duymadım, ama o kadar uzaktan da ses gelemezdi zaten. Küçük kaledeki bez parçalarının üstündeki kanı hatırlıyor musun? Bir bıçak kullanmış olabileciğini düşünüyorum.'
Sean'ın rengi solar gibi oldu. 'Onunla birlikte olmaktan korkmuyor muydun? Yani sana da zarar verebilirdi.'
Liza, 'Ah, hayır' diyerek bir kahkaha attı. 'Timsahın ağzının içinde yaşayan timsahkuşu gibiydim. Herkesten daha fazla güvendeydim.'
'Keşke şu çuval ve saç hikâyesini hiç anlatmasaydın. Uyuyamayacağım.'
Liza, 'Ben uyurum' dedi ve eli Sean'ın belinde, başını da sırtına dayayıp çabucak uykuya daldı. Eğer Sean, anlattıklarından korkar ve uykusu kaçarsa, Liza'nın bundan haberi olmayacaktı.“ (sayfa 186)
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789752934481
Boyut
140-230
Sayfa Sayısı
272
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-03
Çeviren
Duygu Korhan,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat