Tayfanın Seyir Defteri Bitmemiş Külliyat

%20
Tayfanın Seyir Defteri,Yücel Balku
2003 yılının Aralık ayında aramızdan ayrılan Yücel Baku'nun tüm eserlerini içeren bir anı kitap var karşınızda. Tayfanın Seyir Defteri sadece yazarın öykü, deneme, şiir ve mektuplarını içermiyor; ölümünün ardından yayımlanan yazılan da içeriyor. Ayrıca onunla yapılan söyleşileri de... Yazarın daha önce yayımlanmış öykü kitaplan Sükût Ayyuka Çıka- ve Goncanın Üçüncü Günü dışında daha önce günyüzüne çıkmamış öyküleri de okuyucusuyla buluşuyor bu kitapta. Şiir ve denemeleri için de böyle bir buluşma geçerli. Ama belki de hepsinden önemlisi ardında bırakuğı iki kızına yazdığı mektuplar... Yazıyla iç içe geçirdiği bir hayatı genç yaşta tamamlayan, öykülerinde de yaşamla ölüm arasında gidip gelen Baku'nun tüm eserlerini bir arada bulmak, edebiyatımızın bu acı kaybuu sevgiyle anmak için iyi bir fırsat Tayfanın Seyir Defleri...
“Eylül, kızım, ben doğumbaneden çıkan çocuğun kız olmasına sevmen adanılan daima sevdim; onların kız çocuk arzulamakla eslerine/sevglilerine duydukları sevgiyi kutsadıklarmı düşündüm. Ben de sende ve ablanda anneni çoğalttım yavrum. Asılla suret arasındaki btebirliğin asıl ve asıl arasında mümkün olamayacağını bile bile. Bildim ki, siz, ben ve annenizden bir parçaysamz, biz değil kendiniz olacaksınız. Çelişik gibi görünse de böylelikle bize benzeyeceksiniz. Çünkü annemi ve kendimi birkaç kelimeyle özeüeyecek olsam suntan söylerim size: zekâ, inat ve basma buyruktuk.
Sana Eylül gibi sonbaharın tüm hüzünlerini ve sancüanm kaşanmaya hazır ve üstüne her mevsim bozan yapraklan düşen bir ad vermekle bata mt ettik, bilemiyorum. Ben sadece adının bile sana özgü olmasını arzu ettim. Hüzne ve acıya uzak duramazsın; ama en azından her insanın olduğu kadar yaktn olmanı dilerim bu duygulara, daha fazla değil.“ (sayfa 11-12)
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Stok Kodu
9789752933088
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
451
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-03
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat