Özgürlük YoluNurgocay Batur'un Anılarıyla Osman Batur

%25
Özgürlük Yolu,Gülçin Çandarlıoğlu
Özgürlük Yolu Doğu Türkistan Türklerinin özgürlük mücadelesine baktığımızda göze çarpan mümtaz şahsiyetlerden biri de Osman Batur'dur. Bu efsane kahraman yerli yabancı bir çok araştırmacının eserine konu olmuştur.

İlk gençlik yıllarında mücadele hayatına atılan Osman Batur'un aktif direniş hayatı 1930'lu yıllardan itibaren yoğunlaşmaktadır. Onun mücadeleye başlamasında, Doğu Türkistan'ın Çin'li Valisi She-t'sai'ın Türklere karşı yürüttüğü acımasız politikalarının rolü büyüktür.

Osman Batur'un hayatı ve mücadelesi üzerine elinizde tuttuğunuz anılar, Osman Batur hakkında bugüne kadar yayınlanmış eserler içinde belki de en önemlilerinden biridir. Çünkü, bu anılar 1942-1952 yılları arasında onun en yakınında bulunan Nurgocay Batur'un anlattıklarından meydana gelmiş ve Prof.Dr. Gülçin Çandarlıoğlu tarafından Alihan Töre, Dr. Mesut Sabri Baykuzu, Mehmet Emin Buğra, İsa Yusuf Alptekin ve Delilhan Canaltay gibi dönemin önemli şahsiyetlerinin anılarıyla mukayese edilerek yayına hazırlanmıştır. Özgürlük Yolu, Nurgocay Baturun Anılarıyla Osman Batur, Gülçin Çandarlıoğlu, 9789750012594, Doğu Kütüphanesi
Stok Kodu
9789750012594
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
237
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-04
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat