Tarih Felsefesi "Tarih terimi iki anlamlıdır. Birinci anlamıyla O, kısaca "yaşanmış geçmiş" i, yani halkların, toplumların, insanlığın geçmişini ifade eder. İkinci anlamıyla ise bu geçmişi inceleyen ve yorumlayan etkinlik olarak "tarih bilimi" ni adlandırır. Fakat birinci anlamıyla tarih, aynı zamanda binlerce yıldır felsefenin de konusu olmuştur ve özellikle son 250 yıldır birinci anlamıyla tarihe yönelen felsefi çabalar, "tarih felsefesi" adıyla anılan bir felsefe disiplininin ortaya çıkı hızla gelişmesini sağlayacak ölçüde yoğunluk göstermiştir.
Yedi bölümden oluşan bu kitapta, tarih felsefesinin ilk çağdan günümüze kadar ki gelişimi ele alınmaktadır. Birinci bölümde Antikçağ ve Ortaçağ'da, ikinci bölümde hümanizm ve aydınlanma dönemlerindeki tarih felsefesinin gelişmesine yer verilmiş; üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümler, tarih felsefesinin en yoğun dönemi olarak ondokuzuncu yüzyıla ayrılmıştır. Altıncı bölüm yüzyılımızda tarih felsefesini işlemektedir. Yedinci bölümde, "bir toplu bakış" altında kısa bir değerlendirme yapılmaktadır.
Kitabın "Ekler" bölümünde ise, filozofların tarih felsefesine ilişkin metinlerine yer verilmiştir.
Böylece Kitap, filozoflar bazında ve akımlar ve okullar bazında tarih felsefesi hakkında bir genel çerçeve bilgisi vermeye çalışmaktadır.
Kitap, tarih felsefesi konusunda Türkçe'de yayımlanmış geniş kapsamlı ilk kaynak eserdir.
Özle'in kültür yaşamımızın önemli bir boşluğunu dolduracağına inanıyoruz. Tarih Felsefesi, Dokuz Eylül Yayıncılık, 9789756981160, Doğan Özlem
Stok Kodu
9789756981160
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
341
Basım Yeri
İzmir
Basım Tarihi
1996-11
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat