Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır "Son dönemde kanser görülme oranları salgın boyutlarına ulaşmıştır, şu an hemen hemen her iki erkekten biri ve üç kadından biri, hatta daha fazlası hayatları boyunca kansere yakalanmaktadır. Daha tedirgin edici olan ise bu çok yüksek kanser oranlarının daha da artacağını ve 2050'de mevcut yüksek kanser görülme oranlarının iki katına çıkacağının kabul edilmesidir."
"Üstelik teşhis edildiğinde, çocuklarının hastalığın daha ileri safhasında olmaları ihtimali yetişkinlere göre daha yüksek olmaktadır. Teşhis edilenlerin yüzde 80'inde hastalık vücudun diğer yerlerine de yayılmış oluyor. Hangi yaştaki çocuklara kanser teşhisi konduğunu biliyor musunuz' En çok 6 yaşındaki çocuklara kanser teşhisi konmaktadır. Daha da kötüsü kanser teşhisi konulan çocukların sayısı her yıl dramatik bir şekilde artmaktadır."
"Süt ve etteki yağın tüketilmesiyle bazı kanserler arasında güçlü ilişkiler bulunabilir. Ama bu, etin ve sütün çok çeşitli endüstriyel, kimyasal ve petrokimyasal kanserojenlerle fazlasıyla kirlenmiş olduğu gerçeğinin bir yansımasıdır."
"Bu arada menopoz-öncesi mamografinin pek işe yaramadığı gibi yüksek doz radyasyon da dahil olmak üzere bir dizi nedenden ötürü tehlikeli olduğunu gösteren mükemmel verilere sahibiz; menopoz-öncesi bir kadının iki memesinin filmi, bir göğüs röntgenin dozundan 500 misli kadar daha fazladır. Eğer menopoz-öncesi bir kadın on yıl boyunca her yıl mamografi olursa radyasyon dozajı on radı bulur; rad, 'soğurulan radyasyon dozudur' ve bir radyasyona maruz kalma ölçüsüdür. Yani, menopoz-öncesi rutin mamografiden kaynaklanan radyasyon, Hiroşima ve Nagazaki'de atom bombasının atıldığı yerde bulunan kadınların maruz kaldığı doza ulaşmaktadır."
(Arka Kapak) Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır, Domino Yayıncılık, 9789758983001, Samuel S. Epstein
Stok Kodu
9789758983001
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat