Siyaset Biliminde Temel Yaklaşımlar

%25
Siyaset Biliminde Temel Yaklaşımlar,Kemali Saybaşılı

Liste Fiyatı : 20,00 TL
İndirimli Fiyat : 15,00 TL

Havale/EFT ile 14,82 TL
(Bu ürünü aldığınızda 15 puan kazanacaksınız)
   15

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Bu derleme, Kemali Saybaşılı'nın kaleme aldığı uzun bir girişle birlikte siyaset bilimi kuramlarının yerleştirilebileceği çerçeveyi çiziyor.
Siyaset Biliminde Temel Yaklaşımlar, siyasal faaliyet ile siyaset bilimi konularında temel bilgiler veriyor. Bu bakımdan bu kitabı, alanındaki temel eserler arasında kabul etmek gerekiyor.
Kemali Saybaşılı, siyaset bilimine yaklaşımları “Geleneksel Yaklaşımlar“ ve “Radikal Yaklaşımlar“ ayırımına tabi tutarak “Siyaset Bilimine Temel Yaklaşımlar“ın çatısını oluşturuyor.
Birinci bölümde “Geleneksel Yaklaşımlar“ başlığı altında 'baskı grubu yaklaşımı', 'yapısal-işlevsel yaklaşım', 'sistem kuramı', 'Weberci' ve 'Smithci' karar-alma yaklaşımları ile bu çerçevede ortaya çıkan “orta yol bulma girişimleri“ tanıtılıyor.
İkinci bölümde “Radikal Yaklaşımlar“ başlığı altında kaynağını Marx'tan alan ve özellikle Batı Avrupalı yazar ve düşünürler tarafından geliştirilmiş olan siyaset bilimi modelleri tanıtılıyor.
Radikal yaklaşımlar, en genel anlamda, Marksist bir bakıştan hareketle, liberal-kapitalist sisteme yapılan eleştiridir. Yaklaşımın temelinde “diyalektik“ yöntem yatmaktadır. Bu çerçevede, Lukacs, Gramsci, Althusser, Poulantzas'ın geliştirdikleri siyaset bilimi modelleri tanıtılıyor.
Siyaset Bilimi yaklaşımlarına ilişkin tarihsel gelişim çizgisini esas alan bu derleme; söz konusu bilim dalında farklı bilim adamlarının değişik geleneklerden, nedenlerden ve varsayımlardan yola çıkarak geliştirdikleri ve belli ölçülerde yaygınlığı bulunan modellerle bunların ana çizgileri hakkında okuyucuya bir fikir vermeyi amaçlamaktadır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789755533025
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
515
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1999-03
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat