Senin Zamanın Pablo Neruda

%25
Senin Zamanın Pablo Neruda,Volodia Teitelboim

Liste Fiyatı : 30,00 TL
İndirimli Fiyat : 22,50 TL
(Bu ürünü aldığınızda 22 puan kazanacaksınız)
   22

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Pablo Neruda bir dünya şairi. Şili'nin yeryüzündeki sesi, rengi, soluğu. Yakın dostu, Şili'nin önemli bir siması, edebi ve politik kişiliğiyle tanınan Vlodia Teitelboim, benzersiz bir Pablo Neruda portresini çiziyor Senin Zamanın: Pablo Neruda'da.
Çocukluğundan son nefesine kadar geçen zamanı, hem Şili'nin tarihsel toplumsal zamanı, hem de dünyanın edebiyata dönük zamanı olarak algılayarak yansıtır... Şairin yaşayan zamanında bir çok yer, coğrafya, ülke, insan çıkar karşımıza... Latin Amerika dünyasından İspanya'ya, Fransa'dan Rusya'ya, İtalya'dan İsveç'e... vb. uzanan gezginliğinde de mekanın anlamı kadar şairin şiirle/yazıyla örülen dünyasına tanıklık ederiz.
Neruda'nın ülkesindeki politik misyonu edebi yaratcılığının kaynakları, insan ilişkileri, gezindiği düş/duygu dünyası, şiirini dayandırdığı felsefe, çağına tanıklığı... Tümüyle anlatılan yaşamöyküsüne yansır.
Şiire/yaşamaya tutkun şair yaşamından izlerin öyküsüdür aynı zamanda anlatılan. Ülkesinin tarihi içinde Neruda'nın (ve kendisinin) kişisel tarihinin tanıklığını ustalıkla biçimler Teitelboim.
Neruda'nın taşıyıcı şiirinin kapılarını, bunların arka planlarını açar okura. Onun gözler önüne serdiği dünyanın dilinde, insanlığın yeryüzü serüveni vardır.
Derinlikli/derleyici bakış ve sezgi yüklü anlatımıyla, bize, Neruda'nın yeryüzündeki zamanını taşır, Teitelboim. Orada okuyup tanık olduklarımızda şarinin poetik yolunu, yeryüzü konukluğunu, varoluş serüvenini gözleriz.
Yazarla Şili'de tanışıp konuşma olanağı bulan Aytekin Karaçoban'ın Fransızca çevirisinde okuyacağımız Senin zamanın: Pablo Neruda önemli bir tanıklığın ürünü aynı zamanda.
“Birinci mektubun altında bir resim bulunmaktaydı. Şair arada kendini Pueto Saavedra'da, plajda ayakta, pelerinsiz ama kenarları geniş şapkasıyla, koyu elbiseler içinde, incelmiş yüzü, uzaklara bakan gözleri ve elleri ceplerinde resmetmiştir. Küçük bir serüven: “kaplan renkli küçük bir kedi çaldım, onu Santiago'ya getireceğim.

Stok Kodu
9789755534893
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
624
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-09
Çeviren
Aytekin Karaçoban,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat