Gündelik Hayatımızın Tarihi

%20
Gündelik Hayatımızın Tarihi,Kudret Emiroğlu
Gündelik Hayatımızın Tarihi Bir tabak meyve veya bisküvi alıp bu kitabı karıştırmaya başladığınızda, tabağınızın, Çin'den Amerika'ya uzanan bir coğrafyayla, Eski Mısır'dan '24 nisan Ekonomik Kararları'na uzanan bir tarihi serüvenin sonucunda dolmuş olduğunu göreceksiniz. Yanında tercih ettiğiniz içeceğin hangi yüzyılda hangi toplumsal statüyü yansıttığını, Türkiye'ye ne zaman girdiğini, ne zaman aristokrat, burjuva, liberal, sosyalist alışkanlığı olarak görüldüğünü, ne zaman kadın, erkek, yuppi, snoplara özgü bulunduğunu zevkle okuyacaksınız.
Günlük yaşantımızı dolduran birçok maddi manevi kültür öğesinin tarihi, ya çok bildik görülmeleri veya çok yeni oluşları nedeniyle tarih kitapları, ansiklopedi ve sözlüklerde pek az ya da hiç yer almamaktadır. Bu öğeleri bu kitapta, tarihsel kökenleri ve anlam alanları, karşılaştırmalı etimolojileriyle birlikte şu başlıklar altında bulacaksınız:
İnançlar, Büyüler-Gelenekler-Takvim-Görgü Kuralları-Mutfakta-Ev ve Çevresi-Banyoda-Giyim Kuşam-Süslenme-Sağlık-Yeme İçme-Çocukluk-Cinsellik-Mahallede-İşyerinde-Devlet ve Millet- Oyun, Eğlence ve Spor-Keyiften Hobiye. Gündelik Hayatımızın Tarihi, Dost Kitabevi, 9789758457663, Kudret Emiroğlu
Stok Kodu
9789758457663
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
611
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2001-2
Kapak Türü
Karton
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat