Tiyatro, Bale ve Opera Sahnelerinde Kanuni Süleyman İmgesi

%20
Tiyatro,Bale ve Opera Sahnelerinde Kanuni Süleyman İmgesi,Metin And
Tiyatro, Bale ve Opera Sahnelerinde Kanuni Süleyman İmgesi Bu küçük ve alçakgönüllü kitap, bildiğimiz kadarıyla henüztümüyle hiç araştırılmamış olan oldukça kapsamlı bir konuyu ele almaktadır: Turquerie'ler. Haçlı seferlerinden bu yana Avrupalıların ilgisi her zaman Müslüman Doğru'ya yönelik olmuştur. Kendilerinkinden farklı ve bütün fantazilere kapı açan görenekler ve adetler Avrupalıların merakını uyansırmış. Osmanlı tarihi de, gösterim sanatlarında, özellikle tragedya alanında, mükemmel konular sağlıyordu: Savaşlar, şiddetli anlaşmazlıklar; tutkuları, kıskançlığı ve ölümü konu alan dramlar; tutkuların doruk noktaya varan çatışması; aşkın siyasete karışması gibi.
Tüm bu dramatik olaylar Osmanlı sultanlarının sayısız yapıtta yer almalarına yol açmıştır. Türklerin sahnede boy göstermeleri 17. yüzyılın ilk yarısında başlar; gezginlerin anlatıları, misyonerlerin mektupları, bilimsel araştırmalar gibi Türkiye tarihine ve Türkiye'deki olaylara ilişkin kitapların çoğalmasıyla aynı dönemde Avrupa yazınına ve sanatına girecek ve kendilerini göstereceklerdir. Oyun yazaralarının, bestecilerin ve koreografların en çok ilgisini çekmiş olan padişahlar I. Bayezıd, II. Mehmet Fatih ve özellikle bu kitabın konusunu oluşturan Kanuni Süleyman oldu.
Tiyatro oyunlarında, opera ve balelerde ilginin özellikle Osmanlı'ya yönetilmesi şaşırtıcı olmamalı. Osmanlı fazlasıyla Avrupa politikasının içindeydi... Tiyatro, Bale ve Opera Sahnelerinde Kanuni Süleyman İmgesi, Dost Kitabevi, Şehsuvar Aktaş, 9789757501916, Metin And
Stok Kodu
9789757501916
Boyut
136-210
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2008-4
Çeviren
Şehsuvar Aktaş
Kapak Türü
Karton
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat