Karşılaşma Karşılaştırma

%20
Karşılaşma Karşılaştırma,Philippe Borgeaud
Karşılaşma Karşılaştırma Bu kitap, dünyada ilk kez Türkçe olarak yayımlanıyor: Cenevre Üniversitesi, Karşılaştırmalı Dinler Tarihi bölüm başkanı Philippe Borgeaud, yayımlanmış ve yayımlanmamış yazıların" Anlam+ tarih" dizisi için biraraya getirdi ve özel bir Önsöz kaleme aldı.
Borgeaud, bu kitabında 19. yüzyılda biçimlenmeye başlayan "laik" dinler tarihi dalının hangi evrelereden geçerek kendisin kurduğunu araştırıyor. İlahiyattan dinler tarihine uzanan yolu, bu yol üzerinde karşılaşılan büyük akımları, büyük yazarları ele alıyor: Frazer, Otto, Durkheim, Mauss, Robertson Smith vb. Dinler tarihinde karşılaştırma sorunundan, özel bir yere sahip kavramsal çiftlere, dinsel belleğin antrpololjik yorumlarından anaerki düşüncesinin doğuşuna kadar bu tarihi ilk dalına ilişkin korurlar ayrıntılarıyla inceleniyor.
Dinin kendisinin iman ve inanç dışında bir bilim nesnesi haline geliş süreci, karşılaştırmalı yöntemden önce, başkalarının farklı dinleriyle karşılaşılmasıyla başlar: Zıtlık ve düşmanlık aşamalarından geçen bu süreç, karşılaştırma yoluyla dinlerin hangi toplumsallıklara dek düştüğünü bulacaktır. Dinler tarihi araştırmaları her şeyden çok siyaset ile toplumsallığa ilişkindir; dinlerin kendileri de... Karşılaşma Karşılaştırma, Dost Kitabevi, Mehmet E.özcan, 9789757501596, Philippe Borgeaud
Stok Kodu
9789757501596
Boyut
210-135
Sayfa Sayısı
189
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2008-4
Çeviren
Mehmet E.özcan
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat