Öğretmen Sıddık Bilgin Olayı Bir İşkencenin Anatomisi

%20
Öğretmen Sıddık Bilgin Olayı Bir İşkencenin Anatomisi,Müjdat Bilgin
Bu kitap, bir ayrı düşmüşlüğün ilginç bir şekilde tekrar beraberliğe dönüşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır.
İçerikten de anlaşılacağı üzere, söz konusu olayın meydana gelişinden bir süre sonra bunu öğrenen ve sonuna kadar da her zemin ve aşamada ısrarla takipçisi olan gazeteci sayın A. Timur Türkan, ilgili dava sona erdikten bir süre sonra, bu süreci yazmaya karar verdi.
Bu konudaki tüm bilgi ve belgelere zaten sahipti. Ona düşen; kitabının önsözünde de belirtmiş olduğu gibi, “Toplumda hak ve özgürlüklere sahip çıkma ve aykırı uygulamalara karşı koyma bilinci yerleşinceye kadar işkence olayları yazılmalı, işkenceciler teşhir edilmelidir“ inancından hareketle, yazmaya başlamaktı.
“Bir İşkencenin Anatomisi/Sıddık Bilgin“ adını verdiği kitabı böylece ortaya çıkmış oldu, ama bazı nedenlerle yayınlanmadı.

Sayın Türkan'ın böyle bir çalışma yaptığı yönünde duyumlar almıştım ama “o ayrı düşmüşlük“ nedeniyle de, neden yayınlanmadığını öğrenememiştim.
Yıllardır yazma arzum olmasına rağmen ben de ancak 2003 yılı sonlarında tuşlara dokunabildim ve 2005'te yayınlanabilir umuduyla, “20. Yılında Öğretmen Sıddık Bilgin Olayı“ başlığı altında yazmaya başladım. Hedeflediğim tarihe yetiştiremeyince de bu başlık “20 Yıldan Sonra ...“ şeklinde değiştirildi.
Yararlandığım arşivimizin büyük bir bölümü zaten sayın Türkan'ın yaptığı veya vesile olduğu haberlerden oluşuyordu. Bu nedenle tek başıma böyle bir kitabı yayınlamanın sayın Türkan'a ihanet gibi olacağı duygusu beni hep rahatsız ediyordu. Ve “ilginç beraberliği“ sağlamaya karar verdim.
Şimdi de ortada ciddi bir sorunumuz vardı; elimizde ikisi de bitmiş, iki ayrı kitap vardı. Nasıl yapacaktık?
Önce ben yazdıklarımı ona gönderdim. O da bunları inceleyip, yapıcı eleştirileriyle birlikte, “Bir İşkencenin Anatomisi-Sıddık Bilgin“ i bana gönderdi.

Yaptığımız ortak değerlendirmelerde şu sonuçlara vardık:
Ayrı ayrı yazılan bu iki kitap, olaya iki ayrı yönden yaklaşılarak yazılmıştı.
Bir tanesi, o dönemin gerçek ve oldukça aktif bir gazetecisinin olayı öğrendiği andan itibaren derlediği belgelerden ve onun gözlemlerinden oluşuyordu. Diğeri ise, olaydan birinci derecede etkilenen, Sıddık Bilgin'in ailesinden olan ve ona çok yakın olabilme şansı-şanssızlığı olmuş bir kişinin genişçe bir pencereden olaya bakışını yansıtıyordu.

Her iki kitaba da herhangi bir müdahalede bulunmak veya onları harmanlayıp tek bir kitap haline getirmek, kitapların bitmiş olan şekillerinden çıkan sonuçların rengini ve tadını bozabilirdi.
Bunlar ve benzerleri nedenlerle iki kitabın tek bir kitap olarak yayınlanmasına karar verdik. İkisine de dokunmadan...
Böylelikle elinizdeki bu kitap; “Bir İşkencenin Anatomisi/Öğretmen Sıddık Bilgin Olayı“ adıyla, ortaya çıkmış oldu.

Kitaplardaki görüşler ve değerlendirmeler ayrı ayrı, her iki yazarın kendilerine aittir. Tabii ki, sorumlulukları da...
Saygılarımla
Müjdat Bilgin
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789944227186
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
376
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat