"Nazım'ın şiirlerinde her vakit yaşadığı tarihin ve kendi hayatının, o zamanki duygu ve düşüncelerinin izi vardır. Bu izi bulabilirsek, Nazım'ın niçin, ne vakit ve hangi etkiler altında yazdığını görür ve hem o şiiri, hem de Nazım'ı daha iyi anlamış oluruz."
- Zekeriya Sertel-

Yaşamı boyunca Nazım Hikmet'e en yakın olmuş insanların biri Zekeriya Sertel. Şairin henüz 27 yaşındayken, ilk çalışmaya başladığı yer Zekeriya Sertel'in sahibi olduğu Resimli Ay dergisidir. Nazım Hikmet, bu dergide düzeltmen, sayfa sekreteri ve ressam olarak çalışır. İş saatlerinin dışında da iki aile sık sık birlikte olur.

1945'te Zekeriya Sertel'in sahibi olduğu Tan gazetesi, gericilerin saldırısına uğrayıp yakıldığında, Nazım Hikmet, Bursa Cezaevi'nde, "Onlar ümidin düşmanıdır sevgilim" dizesiyle başlayan ünlü şiirini yazıp Sertellere postalar. "Tan Olayı"nın ardından Sertel Ailesi yurtdışına gider.

Nazım Hikmet'in de 1951'de yurtdışına çıkmasıyla bu kez, eski dostların yolları çeşitli Avrupa kentlerinin yanı sıra Moskova ve Bakü gibi merkezlerde de sık sık kesişecektir. Sertel Ailesi, Nazım Hikmet'in yurdışında geçirdiği yılların da yakın tanıklarından biri olur.

Mavi Gözlü Dev, Nazım Hikmet'in ölümünden sonra, Zekeriya Sertel tarafından bir tür vefa duygusuyla yazılmıştır. Yaşamı boyunca Nazım Hikmet'in hayatının hemen bütün bölümlerine tanık olmuş bir yakın dostun, bu dostluk duygularının sıcaklığını taşıyan anılarını sizler de içiniz titreyerek okuyacaksınız.
Stok Kodu
9789753043038
Boyut
135-210
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005
Kapak Türü
Standart
Kağıt Türü
Standart
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat