Samuel Beckett Tiyatrosu

%10
Samuel Beckett Tiyatrosu,Ayşegül Yüksel

Liste Fiyatı : 9,00 TL
İndirimli Fiyat : 8,10 TL

Havale/EFT ile 8,00 TL
(Bu ürünü aldığınızda 8 puan kazanacaksınız)
   8

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Beckett dehlizlerinde yol almak isteyenlere bir rehber: Samuel Beckett Tiyatrosu
“Büyük Sofokles'in ya da Shakespeare'in, içinde yaşamış oldukları tarihsel dönemi, birer bireyi oldukları toplumu ve yansıttıkları edebiyat geleneğini aşarak günümüze gelen yapıtları nasıl “zaman“ ve “uzam“ içindeki belirlemelere karşı koymuşsa, Beckett'in yapıtları da 20. yüzyılın ürünleri olmalarına karşın, “uzam“ ve “zaman“ sınırlarını aşarak insanlığın yeryüzündeki serüveninin tüm zamanlarını ve uzamlarını kucaklayan bir özgürlüğe ulaşmıştır.“
Ayşegül Yüksel
Doğumunun yüzüncü yılında bütün dünyada anılan Samuel Beckett, uyumsuz tiyatronun önde gelen yazarlarından biridir. Etkisi süren “yapıt“ı gerek dinsel bağlamda gerekse Heidegger, Nietzsche ya da Sartre gibi düşünürlerin kuramları doğrultusunda değerlendirilmektedir ama başta yazarın kendisi buna karşı çıkmıştır. Beckett'i değerlendirmek yararlandığı kayanaklara aldanmadan özgün bir yaklaşımı gerektirir.
Çağımızın tedirgin “ruh“larından biri olan Samuel Beckett'in tiyatro yapıtlarını ele alan Samuel Beckett Tiyatrosu, özgün bir yaklaşımla kaleme alınmış bir kitap. Ayşegül Yüksel “Beckett tiyatrosunun, çeşitli anlam düzlemlerini kucaklayan, zengin çağrışım alanları oluşturan katmanlara açıldığını“ gösteriyor. Kendisi ve yapıtları hakkında yazıp konuşmayı çok sevmeyen Beckett'in sanatının önemli bir kısmını oluşturan tiyatrosunu “genel çizgileriyle ve Beckett'e özgü ayrıntılarıyla iç içe yansıtma amacını“ taşıyor.
Halen, Ankara Üniversitesi DTCF İngiliz Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nın başkanlığını yürüten Ayşegül Yüksel, alanında önemli boşluğu dolduran bu kısa ama içeriği zengin incelemesiyle, “Beckett dehlikleri“ne girmeyi başarmış bir tiyatro kuramcısı olarak çıkıyor karşımıza. Genel olarak Beckett'in sanatını, özelde sanatçının tiyatrosunu anlamaya çalışan her düzeydeki okur ve tiyatro izleyicisi için bir rehber kitap niteliği taşıyor Samuel Beckett Tiyatrosu.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789753042864
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
132
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-05
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat