Türkiye, karşısına çıkan, çıkarılan bütün engellere rağmen modernleşme yolunda ilerlemeyi sürdürüyor. Ancak, düşe kalka; pek akılcı bir şekilde değil. 1999 Gölcük depremi sosyal ve ekonomik modernleşmenin sürdürülebilirliğinin çevre etmenine göbekten bağlı olduğunu bir kez daha kanıtladı. Plansız ve denetimsiz kentleşme süreci apaçık ortada duran doğal bir engele takılarak sınırlı kaynaklarımızın heba olmasına yol açtı, tarihimizin en büyük ekonomik krizinin gizli değişkenlerinden biri oldu.
Barış Çokcan ile Sigrid Brell Çokcan'ın kitabı kentsel ya da sosyal bir proje içermiyor, ancak depreme mimarlığın merceğinden, “depreme dayanıklı yapılanma“ kavramının rehberliğiyle bakıyor. İnsanı, sosyal ve ekonomik yaşamı sarıp sarmalayan “kabukların“ dimdik ayakta durabilmesi için neler yapılabileceğini araştırıyor. Araştırmanın meyvelerini, mimarlığı bilse de bilmese de depremi önemseyenlere, herkesin anlayabileceği bir dille açıklıyor.
Deprem ile Yaşamak'ı okurken, “depreme dayanıklı yapılanma“nın ne olduğunu, depremlerin nasıl oluştuğunu, deprem terimlerini öğreneceksiniz. Dünyada konuya farklı yaklaşımlar geliştiren mimari akımları ve yeni teknolojileri tanıyacaksınız.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Stok Kodu
9789753041751
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
183
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat