Iris’e Ağıt: Geçmişini ve Kimliğini Yitiren Bir Yazar: Iris MurdochGeçmişini ve Kimliğini Yitiren Bir Yazar: Iris Murdoch

%10
Iris'e Ağıt,John Bayley
“Belki de Alzheimer koşullarının etkisini en korkunç biçimde yaşayanlar, kimliklerine sımsıkı yapışıp bırakmayanlardır. Iris'deki kimlik duyumu eksikliği, onu, kafasını dolduran boşluk dünyasına yumuşacık kaydırıvermiş gibi geliyor bana...“
John Bayley-
“Ben Iris Murdoch.“ Bunu söyleyecek en son kişidir herhalde Iris Murdoch. Onun için, insanın kim olduğu sorusu bir bilmeceden öte, saçmalıktır. İnsan bilinci, sürekli bir “kendinden kaçıştır“ çünkü. Ben derken ben değildir.
O halde bir insana kendini duyumsatan, kimlik ihtiyacı duyuran nedir? Anımsayış diyebilir miyiz buna? Yapıp edilenler, verilen sözler, yazılıp çizilenler... Iris'in meydan okuduğu, insana “ben“ dedirten bu anımsayıştır aslında. Peki, böyle bir düşünür için Alzheimer bir hastalık mıdır, yoksa bir ilaç mı? Kim bilir?
John Bayley, 1999 yılında kaybettiği karısını, onun yerine anımsıyor... kendi bilincinde, kendi sözcükleriyle. Tek başına sahip çıkıyor, hastalığın pençesinde yok olan o mutlu geçmişe. Peki neden? Bayley'in bir zamanlar Iris'e söylediği gibi, insan anımsamak zorundadır, hele ki seviyorsa, sevdiğiyle var olmak istiyorsa.
Iris'e Ağıt, sevgisine, sevdiğine dört elle sarılan bir insanın / kocanın / yazarın gayretini; o iç burkan hüzünlü sesini duyuruyor bizlere.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789753042000
Boyut
140-200
Sayfa Sayısı
215
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-04
Çeviren
Nilgün Şarman,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat