Orhan Duru gündelik yaşamın olağanüstülüğünü bilen, gören bir yazar. Edimlerimizin pek çoğunun özündeki absürdü fark ederek, alaysayan, ironik bir dille yazıyor. Her bir denemesini bir öykü olarak da okumak mümkün. Çünkü Duru, önemsiz gibi görünen ayrıntıları şaşırtıcı bir zenginlikle aktarırken, öyküde kurduğu dilin imkânlarından da yararlanıyor. Öykülerini bilimkurgu türünde değerlendirebileceğimiz yazar, denemelerinde de kurduğu bağıntılar ve çağrışım evreniyle bizlere kurmacaya giden bir yol sunuyor. Duru'nun diline ve anlatım tekniklerine yakınlaşan okurun onu bırakması gitgide zorlaşıyor. Durgun ve İşsiz de ara verilmesi zor, dünyaya muzipçe bakan bir Orhan Duru kitabı.
Mizah anlayışım daha çok sözcük oyunlarına, deyişlere dayanıyor. Buna 'kara mizah' diyelim. Yazarken kendi yaşamımdan etkilenirim. Yaşadıklarım, gördüklerim araya hüzün katmış olabilirler.
Orhan Duru
Birçok çağdaş yazın akımının etkisini, özgün bir bileşime ulaşarak aşmış bir yazardır Orhan Duru. Bir dönemde, adına “bunaltı edebiyatı“ denilen, çok ilgi yaratmış, çok da eleştiriye uğramış bir yazın kuşağının, belki de en özgün sayılan üyesi. (...) Orhan Duru'nun zengin bir imgelem gücü var. Çağdaş yazarlar bu türden bir iki buluşla romanlar kuruyorlar.
Demir Özlü
Stok Kodu
9789753042642
Boyut
140-200
Sayfa Sayısı
105
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat