ErguvanilerTürkiye'de İktidar Doğanlar

%20
Erguvaniler,Tayfun Er
Tanıtım Yazısı
Bu kitap;
modernleşmenin ve modernleştiricilerin öyküsünün,
Türkiye'de kimin kiminle akraba olduğunun,
"seçkin" ve "başarılı" kılınanların tek bir ailenin mensubu olduğunun,
Türkiye'deki gizli soylu sınıfın,
saklanan kast sisteminin ve onun,
örtülü ilişkiler ağının komplo teorilerinin dışında,
sosyal ve doğa bilimlerine kazandırılan kavramlarla anlatımıdır.
* Güneri Civaoğlu neden Tercüman Gazetesinin başına getirildi?
* Emin Çölaşan Nasıl Gazeteci oldu?
* Umur Talu'nun Necdet Menzir ile yakınlığı neydi?
* Özal'ın Örtülü ödenekten yurtdışına gönderdiği "ulusalcı" gazeteci kimdir?
* Hangi Gazetecinin ana-babası'nın nişan haberi olay olmuştu?
* Sakıp Sabancı, gözaltında tutulan hangi "solcu" gazetecinin yanında sabaha kadar bekledi?
* Hiram Abas'ın Mehmet Eymür'le olan yakınlık İlişkisi neydi?
* Hakkı Devrim neden Servet-i Fünun'un sahiplerini sürekli över?
* Refik H.Karay İle Mehmet Akif Ersoy Arasındaki Akrabalığın ispatlandığı kitap!
* Türkiye'de kim neden ve nasıl ünlü oldu?

İçindekiler
I.BÖLÜM: Zincirde Bir Simge İsim ve Bağları
EK: Germirli Hepsi Bir Yerli

II.BÖLÜM: Koç'un Örümcek Ağları
EK-1 : Picasso Atlı Köşke Gelmezdi
EK-2 : Çetin Altan 47 Yaşında!
EK-3 : Kravatının Rengi Yanlış Gazeteci

III.BÖLÜM: Bir Nirengi: Keçecizade
EK : Kaplumbağa Terbiyecileri

TÜRKİYE'Yİ SARSACAK KİTAP : ERGUVANİLER
Nazım Hikmet'ten Kazım Karabekir'e, Cevat Rifat Atilhan'dan Umur Talu'ya..
Nazım Hikmet, Kazım Karabekir, Oktay Rifat, Ali Fethi Okyar, Ali Fuat Cebesoy, Turgut Sunalp, Cevat Rifat Atilhan Umur Talu akraba
Komplo teorileri değil; ispatlı gerçekler
KİMLER "ERGUVAN RENKLİ ELBİSELER" İÇİNDE?..
Tanıdığınız, tanımak zorunda bırakıldığınız herkes bu kitapta
Yazar Tayfun Er, "Erguvaniler-Türkiye'de İktidar Doğanlar" kitabıyla ezber bozuyor. Sağ, sol, sanat, edebiyat, akademi, bürokrasi, siyaset, medya Akla gelen her alanda "iktidar"ın kimlere ait olduğunu bütün çıplaklığıyla ispatlıyor.
Duvar Yayınları'ndan geçtiğimiz ay çıkan "Erguvaniler-Türkiye'de İktidar Doğanlar" kitabı bütün ezberleri bozuyor.
Yazar Tayfun Er'in inanılmaz çaba ve çalışmasıyla ortaya koyduğu eser, Türkiye'de son yıllarda tartışılan "iktidar ve bağları" meselesine son noktayı koyuyor.
Birbirlerine giren, davacı olan, kan düşmanı gibi davranan; ayrı kampların, ideolojilerin, anlayışların insanları gibi görünen; yüzyıllardır böyle öğretilen insanların aslında akraba olduklarını öğrenmek çok büyük bir aydınlanma değil midir?
Solun ideologlarından, önderlerinden, bayrak yapılan isimlerinden Nazım Hikmet'in, Mehmet Ali Aybar'ın, Oktay Rifat'ın, TKP'nin bütün üst düzey yöneticilerinin sağın ve/veya devletin en simge isimleri Kazım Karabekir, Ali Fethi Okyar, Ali Fuat Cebesoy, Turgut Sunalp, Cevat Rifat Atilhan gibi isimlerle yakın akraba olmaları az şaşırtıcı bilgi midir?
Aynı aile içinde Keçecizade Fuat paşa, İbrahim Ethem Paşa, ressam Osman Hamdi Bey, Abidin Dino, Recaizade Ekrem, gazeteci Umur Talu'nun da bulunması nasıl bir yeni bilgidir
Bütün iktidarlar, bir şekilde aynı aileye mi mensup sorusunu soran ve sorduran 350 sayfalık kitap, bütün karışık bağlara rağmen ustalıkla yazılmış ve bir solukta okunuyor.
Türkiye'nin tanınmış bütün isimlerinin neredeyse aynı ailenin akrabası, hısımı olduğunu ispatlayan kitap, yeni ve çok önemli bir bilgi kapısı açıyor.
Kitapta, ayrıca çok eğlenceli ya da ilgi çekici anekdotlar da yer alıyor.
Anne ve babasının nişan töreni Fransızca gazetede yer alan Çetin Altan'ın dedesinin şapka kanununa muhalefetten astığı zavallı kadından; Abdülhakhamit Tarhan'ın Makber'de anlattığı büyük aşkı eşinin ölümünden sonra zenci sevgilisiyle kederini dağıtma savunmasına; Güneri Civaoğlu'nun 12 Eylül öncesi gazetecilik performansından Koç Ailesi'ne kadar ne ararsanız bu kitapta
* Kitap, adını, Bizans'ta imparatorların çocuklarının erguvan renkli sarayda, erguvan rengindeki odada doğmasından alıyor. Çünkü, erguvan rengi soyluların rengidir. Nedeni de, erguvanın, Antik Çağ'da kırmız böceğinden elde edilen kırmız renginin bir türevi olarak elde edilebilmesi; bir böcekten ancak birkaç damla renk maddesi elde edildiği için de çok pahalı olması O yüzden erguvan rengi giysi giymek son derece pahalı; dolayısıyla sadece en üst sınıfın giysilerinde bu renk görülebiliyordu.
* Erguvaniler- Türkiye'de iktidar doğanlar. Tayfun Er (Gökyüzü) Duvar Yayınları- 1. Baskı Nisan 2007, 350 sayfa, 2. hamur, ISBN: 975003872X; Boyut: 16,5x24,5 cm;İzmir

OKUDUM VE TÜRKİYE'DE NEDEN ADALET OLMADIĞINI ANLADIM
Zeki Bingöl

''Tanzimat'tan beri iktidarı tahterevalli misali bir alıp bir bırakan, fraksiyonları hariç, kabaca iki ana gurup vardır. Bu iki gurup aynı ailenin mensuplarıdır, iktidar da onlardır, muhalefet de onlar Liberal de onlardır, devletçiler de onlar İslamcılar da onlardır, laikçiler de onlardır AB yandaşları da onlardır, karşıtları da onlar Faşistler de onlardır, sosyalistler de onlar Bir büyük ailenin mensupları, bu çatışmaların asıl aktörleri olmuşlardır. Elbette bu çatışmalarda eziyet çekmek dışında bir şey kazanmayan milyonlara, İslamcı, Türkçü, Sosyalist, erguvan olmayan insanı söylemiyoruz. Bizim de içinde bulunduğumuz, erguvan olmayanların bu ülkede oynadıkları rol figüranlıktan öteye geçememiştir. Ankara Valisi Nevzat TANDOĞAN'ın '' Komünizm gelecekse biz getiririz, size ne'' sözü bu anlamda tekrar düşünülmelidir.''
İşte yazarın bu cümleleri beni titretti
Şeklinde yazar Tayfun Er (gökyüzü) özetlediği kitabında erguvan olan yani sabataist kökenli olan ve Türkiye'nin kaderine hükmeden insanları ve bağlantılarını açıklarken hayretlere düşmemek mümkün değildir.
Hatta bildiklerinizi unutun demek yeterlidir
Kitabın arka kapağında yazan isimleri tek tek açıklayan yazar Türk Tarihinin de birileri tarafındandın çarpıldığını ortaya koymaktadır.
Kimler mi var kitapta?
Şu an iktidar sahipleri olan herkes var..
Bir örnek verecek olursak sayfa 142-143 ;
Eh Cindoruk dedik dayısının oğlu Emin Çölaşan'dan bahsetmeden geçemeyiz.
1991 Seçimleri öncesi öncesinde Mustafa Emin Çölaşan, oyunu DYP'ye vereceğini ilan edip, okuyucularını da DYP'yi desteklemeye çağırdı. Emin Bey, Hüsamettin Cindoruk'un kuzeni, eski Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Ali Umran
Stok Kodu
9789750038723
Boyut
165-235
Sayfa Sayısı
352
Basım Yeri
İzmir
Basım Tarihi
2009-10
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat