'Laurence Pernoud' adı Türkiye'de çok şey anlatıyor. 'Bir Çocuk Bekliyorum', 'Çocuğumu Büyütüyorum', 'Çocuğun Cinsel Eğitimi' adlı kitaplarının dünyada milyonlarca, ülkemizde onbinlerce okuru var. Anne adaylığı sürecinden hamileliğe, doğumdan çocuğun fiziksel, zihinsel, ruhsal gelişim evrelerine dek başvuru klasiği bu üç yapıt bilinçli anne-babaların başucu kitapları.
Elinizdeki kitap ise çalışan anne ve kreş olgusuna farklı bir yaklaşım getiriyor. Çalışan ve ev kadını annelerin konumlarını irdeliyor, sorunlarına ışık tutuyor, sorguluyor, savunuyor.
Yapıtı dilimize kazandıran 'Dr. Şermin Önder' kitabı çevirirken ki duygularını şöyle dile getiriyor:
"Ben, yıllarca Fransa'da yaşadıktan ve ilk çocuğumu orada büyüttükten sonra, ikinci çocuğum 6 aylıkken Türkiye'ye döndüm. Bu nedenle, Fransa'da ve Türkiye'de çocuk büyütmenin ne kadar farklı olduğunu, Türkiye'de koşulların anne ve çocuğu açısından, Fransa'nın ne kadar gerisinde kaldığını çok iyi biliyorum. Türkiye'ye döndüğümden bu yana, sakin sakin kahvaltısını yapıp işine giden eşimin ardından, bir yandan kahvaltı sofrasını, ortalığı toplamaya, bir yandan da giyinmeye ve 'haydi, çabuk ol!' bağırtılarıyla çocuğumu hazırlamaya çalışırken, 'Benim şu andaki koşuşturma ve gerginliğimi kocam hiçbir sabah yaşamıyor. Bu haksızlık niye?' diye çok sordum. Oğlumu, taksiden dönüşmüş, balık istifi ve tüm güvenlikten yoksun okul servisiyle, yüklü para ödediğimiz halde hiç ısınamadığımız anaokuluna, yüreğim ezilerek gönderirken, 'bu ülkede devlet hizmeti nerede?' diyerek isyan ettim."

Stok Kodu
9789753900867
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
181
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1994-11
Çeviren
Şermin Önder
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat