Kültürel Gelişmenin Dünya On Yılı Ve Türkiye

%20
Kültürel Gelişmenin Dünya On Yılı ve Türkiye,Mimarlar Odası
Kültürel Gelişmenin Dünya On Yılı ve Türkiye "Elinizdeki kitap, karşılıklı olarak değerlendirilmesi gereken iki ana bölümden oluşmaktadır.
Birinci bölüm, Türkiye Cumhuriyeti'nin temsil edildiği ve oy kullandığı, Birleşmiş Milletler ve UNESCO genel kurul kararları ile ilan edilen ve 1987'de başlayan KÜLTÜREL GELİŞİMİNİN DÜNYA ONYILI programı kapsamında, ulusal kesimlerin uygulamalarına yönelik, rehber olarak hazırlanmış bir belgenin, Fransızca'dan tam tercümesidir.
Kültür kavramına yeni boyutlar, kalkınma-kültür- demokrasi süreçleri arasındaki ilişkilere önemli açınımlar getiren bu belge, kültürel kalkınmayı temel almayan, ekonomik kalkınmanın ve demokratikleşmenin, başarısızlığa mahkum olduğunu açıkça ifade etmektedir.
İkinci bölüm, Mimarlar Odası'nın, ağırlıklı olarak da İstanbul Şubesi'nin 1986-1990 yılları arasında, olağanüstü genel kurul, sempozyum ve forum şeklinde düzenlediği ve katılanlarca forum kararları ve deklarasyon olarak biçimlendirilen, eylemlerini yansıtmaktadır.
Bu eylemler ve belgeleri, son yıllarda yurdumuzun karşı karşıya olduğu, benzeri İspanya'da faşist Franco döneminde yaşanan, hukuk dışı insanlık dışı, doğa ve kültür yağmasına karşı, örgütlü ve demokratik direnişin göstergeleridir.
Bu eylemler, aynı zamanda 12 Eylül ve YÖK'ce üniversitede tutsak edilen BİLİM'in, üniversite dışında ve pratiğin içinde direnişinin ve üretilmesinin göstergesidir. Mimarlık ve şehirciliğin sosyal bilim yanının giderek öne çıktığı, "hukukun üstünlüğü" ilkesinin demokrasinin temel sorunu olduğu, bu eylemlerde açıkça kanıtlanmıştır.
Kentlerimize, sahillerimize, kültürümüze yönelen, uluslararası bağlantı saldırının, uluslararsı dayanışma ile ğögüslenmesi gereği deney içinde kavranmıştır.
Bu kitap, bu eylemlere, anlatılması zor, özverili ve kollektif çalışma anlayışı ile katılanlara, omuz verenlere, baş eğmeyenlere, geleceğe, bağımsızlığa ve demokrasiye olan umudu ve inancı diri tutanlara ithaf edilmiştir." Kültürel Gelişmenin Dünya On Yılı ve Türkiye, Mimarlar Odası, 9789753900393, E Yayınları
Stok Kodu
9789753900393
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
178
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1990-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat