Türkiye'de milliyetçilik, etkin bir ideoloji konumunda olmuş, modernleşme hareketinin temelini oluşturmuştur. Siyasal hayat içerisinde milliyetçilik, farklı biçimleriyle de olsa, her zaman tartışılan, ağırlığı olan ve siyasal kurumları etkileyen bir ideolojidir. Çok partili yaşama geçişle birlikte Türk milliyetçi hareketi, kültürel-siyasal örgütlenmeler içinde kendini göstermiştir, Milliyetçi Hareket Partisi' nin kuruluşuyla birlikte de hemen bütün renkleriyle Türkçü-milliyetçi hareket bu parti çatısı altında birleşmiştir. Türk siyasal hayatının çalkantılı dönemlerinde MHP, dinamik gençlik örgütü ve eylem karakteriyle öne çıkmış, hükümetlerin kurulmasında zaman zaman kilit parti konumuna gelmiştir.
Kitapta, Türk milliyetçiliği ideolojisini doğuran siyasal ve toplumsal dinamikler ele alınmaktır. Milliyetçi Hareket Partisi ise, sahip olduğu toplumsal taban ve ideoloji açısından irdelenmektedir.
MHP'nin Türk siyasal hayatındaki yeri 12 Eylül sürecinde parti ve ülkücü hareketin durumu, parti içerisinde yaşanan tartışmalar, 1999 seçimlerimdeki yükselişi, AB sürecinde MHP ve geleceği üzerinde durulmaktadır. Kitap, Türk milliyetçi hareketi ve MHP'nin tarihine ışık tutucak bilimsel bir eser olma özelliği taşımaktadır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756360477
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
363
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat