Üstad Nuri Pakdilin 20. yüzyıl Arap şiirinin örneklerinden oluşan güldestesinin ikinci basımı nihayet yapıldı. Çok bekledik, hatta bir ara korktuk bile; ama sonunda çıkıp geldi, fırından yeni çıkmış ekmek sıcaklığında. İlk basımı (Ocak 1976) Çağdaş Arap Şiiri adını taşıyor ve tek ciltten oluşuyor. Yeni baskısı (Haziran 1998) iki ciltten oluşuyor ve bu kez Arap Şiiri başlığını taşıyor

Yirmiiki yıl aradan sonra gerçekleşen yeni basımda, eskisine oranla önemli farklar görülüyor. Yapıt genişletilmiş, kimi değişiklikler, eklemeler yapılmış. İlk baskıda onbir ülkeden altmışsekiz şairin yetmişdokuz şiiri yeralırken ikinci baskıda ondört ülkeden doksaniki şairin yüzonbeş şiiri bulunuyor. İlk baskıda yeralan şiirler üzerinde yeniden çalışılmış ve kimi değişiklikler yapılmış. Daha önce kaynaklar belirtilmemişken yeni basımda tüm şiirlerin alındığı dergi ve kitaplar ayrı ayrı gösterilmiş.

Arap Şiiri, önemli bir yapıt. Hazırlayanından gelen önemi bir yana, daha birçok yönden, üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir önem taşıyor.
Stok Kodu
9789757013099
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
272
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
1998-06
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat