Mısırlıların Kökeni, Yukatan'ın esrarlı cangıllarında süren 14 yıllık bir serüvenin sonunda Nil Vadisi'nde noktalanan en çarpıcı arkeolojik araştırmalardan biridir.
Eser, Kadim Maya Uygarlığıyla Eski Mısır Uygarlıkları arasındaki -mimariden kozmogoniye, dil ve sembollerden günlük yaşama kadar- akıllara durgunluk veren benzerlikleri ortaya sermektedir.
19. yüzyılın yetmişli ve seksenli yıllarında Fransız bilim adamı Dr. Augustus Le Plongeon ve eşi Alice, Maya harabelerini incelemek, Maya kültürüne ait arkeolojik kalıntıları güvenilir bir şekilde tespit etmek ve kayda geçirmek için Yukatan'a yerleştiler. On dört yıl boyunca Orta Amerika'nın çeşitli yerlerini karış karış dolaşıp büyük arkeolojik keşifler yaptılar.
Bu adanmış çift araştırmalarını bir düzen içinde ve bilimsel yöntemlerle yürütebilmek için yapıbilecek her şeyi yaptılar. Kadim Maya şehirlerini ilk gördüklerinde her şey birer enkaz yığınından ibaretti. Le Plongeon, dostluk gösteren birkaç yerliyle cangılın içinde yol açarak kısmen ayakta kalan yapıların bulunduğu bir yerde kamp kurdu ve fotoğraf çekmeyi engelleyecek ölçüde büyümüş bitkileri kendi elleriyle temizledi. Le Plongeon, Chac-Mool diye bilinen ünlü heykelin keşfinin yanı sıra, yontularla işlenmiş mabet ve saray duvarlarından bazı kalıplar çıkardı, Kadim Maya dilini öğrenerek Kadim Maya Yazıtları'nı günümüz uygarlığına kazandırdı. Daha sonraki yıllarda İngiliz hükümetinin kendisine Nil boyunca uzanan büyük anıtları fotoğraflama görevi vermesi üzerine, Mısır'a duyduğu ilgi geniş bir araştırma olanağına dönüştü. Mısır'daki çalışmaların ardından Maya ve Mısır dili, kültürü, mimarisi ve kozmogonileri arasındaki paraellikleri ortaya koyan çalışmasını tamamladı.
Kırk yaşından öldüğü güne kadar hayatını arkeolojik araştırmalar, Orta ve Güney Amerika ve Mısır'ın eski uygarlıklarını kaleme alarak geçirdi. Mısırlıların Kökeni adlı bu makale dizisi, onun ölmeden önce tamamladığı son çalışmasıdır.
“Le Plongeon'ün ölümünden bu yana gerçekleşen buluşlar, onun iddialarının pek çoğunun doğru olduğunu göstermiştir.“
Manly P. Hall-
(Arka Kapak)
Kitap, İngilizceden “The Origin Of The Egyptians“ adlı metinden çevrilmiştir.
Stok Kodu
9789758519101
Boyut
145-210
Sayfa Sayısı
201
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-02
Çeviren
Rengin Ekiz,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat