Tarımsal Kıymet Takdiri (Değerleme)ve Bilirkişilik

%8
Tarımsal Kıymet Takdiri (Değerleme)ve Bilirkişilik,Erkan Rehber
Tarımsal kıymet takdiri (değerleme) Avrupa ve özellikle ABD'de bir disiplin ve profesyonel bir meslek olarak gelişirken, ülkemizde sadece Ziraat Mühendislerinin mahkemelerde yaptıkları bilirkişilikle sınırlı uygulamalar şeklinde kalmıştır.
Ziraat Mühendislerinin uygulamada karşılaştıkları mesleki konuların başında gelen tarımsal kıymet takdiri ve bilirkişilik konusu, Ziraat Fakültelerinin temel dersleri arasında yer alırken, yapılan değişikliklerle sadece Tarım Ekonomisi Bölümleri ve bazı Fakültelerimizde seçmeli bir ders haline gelmiştir. Bu değişikliğin uygulamada önemli eksiklikler ve sakıncalar yarattığı bilinmektedir. Ancak, uygulamadaki gerekliliği yanında, tarımın ve tarıma dayalı sanayinin gelişmesiyle de kaçınılmaz olarak bu disiplinin öneminin anlaşılacağı ve Türkiye'de de gereken yerini alacağı beklenmektedir.
Tarımsal kıymet takdiri konusunda birkaç ders kitabı ve bilirkişilik rehberi olarak hazırlanan az sayıda çalışma yanında akademik çalışma sayısı da oldukça sınırlı kalmıştır. Uzun yıllar bu konuda çalışan ve metodolojik araştırmalar ve uygulamalar yapan birisi olarak, bilgi ve deneyimlerimizi bir arada toplamanın mesleki sorumluluğu ile bir kitabın hazırlanması düşünülmüştür. Kitabın hazırlanmasında, konunun Türkiye'de öncüsü olan sayın hocam Prof. Dr. Ziya Gökalp Mülayim'in eserleri başta olmak üzere birçok yerli ve yabancı kaynaktan yararlanılmıştır. İlk olarak basımı 1999 yılında gerçekleştirilen bu çalışmanın, özellikle “Kamulaştırma Yasası“ nın değişmesi ve bilimsel gelişmelerle yeniden hazırlanması gereği ortaya çıkmıştır. İlkinde olduğu gibi, bu ikinci basımda da, mevcut bilimsel çalışmalar olabildiğince dikkate alınmaya çalışılmıştır. Eserlerinden yararlanılan değerli bilim adamlarına teşekkürü borç bilirim.
Bu çalışma hazırlanırken çalışmanın, Ziraat Fakülteleri öğrencilerinin yararlanabileceği bir kaynak kitap ihtiyacını karşılaması yanında, akademik çalışmalar ve uygulamada Ziraat Mühendisleri için bir başvuru kitabı olması amaçlanmıştır. Bu eserden son yıllarda daha önem kazanan kentsel taşınmazların değerlemesi konularında çalışanların da yararlanabileceği beklenmektedir.
Her çalışmada olduğu gibi bu kitabın da eksiklerinin bulunması doğaldır. Bu konuda yapılacak eleştiri ve katkılar, eksiklerimizi gidermede bize ışık tutacaktır. Eserin öğrencilerimize, akademisyenlere, uygulamada çalışan meslektaşlarımıza ve bu alanla ilgili herkese yararlı olması en içten dileğimdir.
Stok Kodu
9789944141598
Boyut
140-210
Basım Yeri
Bursa
Basım Tarihi
2009-04
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat