Bir Psikanalistin Acı Serüveni Son Analiz'de, Jeffrey Masson, Sanskritçe doçenti iken psikanalize merak sarmış, sekiz yılılk bir psikanaliz eğitiminden sonra, yaşadıklarını, gördüklerinden duyduğu rahatsızlığı, büyük çoğunluğu psikiyatristlerden oluşan psikanaliz cemaatini ve genel terapi uygulamalarını sorguluyor. Freud Arşivi proje direktörü olarak görevlendirildiğinde, Freud'un daha önce gün ışığına çıkmamış veya sansürlenerek sadece bir kısmı yayımlanmış mektup ve belgelerini eksiksiz yayımlamış, önce desteklenmiş ancak sınır tanımaz araştırmacılığıyla yasak bölgelere dalınca bu görevden alınmış.

Masson mükemmel araştırmacılığı ve çok şeyi göze alan cesaretiyle psikiyatrinin, psikanalizin ve psikoterapinin gerçek yaşam sorunlarına nasıl sırtını çevirdiğini anlatıyor kitaplarında. Son Analiz'de, içeriden bir bakışla, bu mesleki grupların içler acısı halini yansıtıyor.

Masson'ın acı hikayesini okuyalım; zira, insanlara yardım etme 'niyetinin', profesyonel bir uygulamada nasıl da bir Zararlı Yardım ürettiğini bu kitap da çok güzel örnekliyor.
Şimdilerde, alanı tamamen terketmiş olarak, hayvanların duygu dünyalarıyla ilgili kitaplar yazıyor. Bu tavrıyla ve yaşadıklarıyla, kaderi bütünüyle aynı olmasa da, Guguk Kuşu (One Flew Over teh Cuckoo's Nest) romanının/filminin ana karakterini hatırlatıyor insana. Romanın özgün başlığı (Deliler Diyarından Biri Geçti) Milos Forman'ın aynı adla filmleştirdiği Ken Kesey'nin romanın da, kendini 'yanlışlıkla' tımarhanede bulan kural tanımaz asi McMurphy (Jack Nicholson), nasıl birden bire psikiyatriye karşı mücadele etmeye başladıysa ve kendini bir ateşin ortasında bulduysa, Masson da böyle bir ateşin ortasına düşer. Filmdeki karakter, sonu beyin ameliyatıyla bitkiye dönüşmesine izin vermeyen şef'in eliyle ölümle biten macerasında, yapacağını yapıp, deliler diyarından rüzgar gibi gelip geçer. Özellikle 'delilerin' bir maçı izlemelerine izin verilmediğinde, ortaya çıkıp sanki TV açıkmışcasına maçı anlattığı sahnede, adeta "davranışları yönetebilirsiniz, hayal gücünüzü asla" diyerek, karşı koymanın, boyun eğmeyişin muhteşem bir örneğini sunar.
(Arka Kapak) Son Analiz, Bir Psikanalistin Acı Serüveni, Ekin Yayınevi - Ankara, 9789755360300, Jeffrey Masson
Stok Kodu
9789755360300
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
282
Basım Yeri
Ankara
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat