Mutezile ve İnsanın Özgürlüğü Sorunu

%29
Mutezile ve İnsanın Özgürlüğü Sorunu,Muhammed Ammara
Mutezile ve İnsanın Özgürlüğü Sorunu İnsan, fiillerini gerçekleştirirken kendisinin dışındaki bir gücün baskısı ve zorlaması altında mıdır; yoksa özgür iradesiyle fiillerini seçme hakkına sahip midir?
Bu sorun, eski zamanlarda "özgürlük" ve "diktatörlük" kavramlarıyla ilintili olarak ele alınmıyordu. Sorun, "cebr/zorlama" ve ihtiyar/serbestlik" kavramları bağlamında irdeleniyordu. Dolayısıyla bu sorunun boyutları ve objektif malzemeleri evrim geçirdiği gibi, kavramları da evrim geçirmiştir. Dünkü kavramların bugünkü kavramlarla yer değiştirmesi, çoğu araştırmacının yanılmasına ve İslam kültürel mirasının bu önemli alanını görmezlikten gelmelerine yol açmıştır.
Bu kitapta Muhammed Ammara bizden önceki kuşaklara mensup, özgürlüğü ve iradenin serbestliğini savunan bilginlerin konuyla ilgili araştırma ve irdelemelerinin geniş boyutlarını ve sınırsız alanlarını sunuyor. Bu çerçevede müslümanların kelami bir sorun olarak ele aldıkları "ihtiyar/serbestlik" sorunu ile genel anlamda "özgürlük" sorunu arasında herhangi bir ilinti olmadığını ileri süren batılı araştırmacılara cevap veriliyor. Mutezile ve İnsanın Özgürlüğü Sorunu, Muhammed Ammara, 3002458100429, Ekin Yayınları İstanbul, Vahdettin İnce
Stok Kodu
3002458100429
Boyut
125-195
Sayfa Sayısı
288
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Vahdettin İnce
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat