Gecekondu Erdoğan Bayraktar (inş. Yük. Müh.), "gecekondu gerçeğini" ele aldığı bu kitapta; konut ve kentleşmeye dair sorunların bir bütün olarak ele alınıp, bütüncül politikalarla çözülmesi gerektiğinin altını çiziyor.
Kitapta; konut ve kentleşmeye genel bir bakışın ardından; dışlanmış mekânlar, eskimiş ve günün ihtiyaçlarına cevap veremeyen konutlar, gecekondu/kaçak yapılaşma, nüfusun dengesiz dağılımı ve plansız kentleşme gibi sorunlar, çeşitli ülke örnekleriyle ele alınıyor.
Bayraktar, Türkiye'deki gecekondu gerçeğinin incelemesine ve bugüne dek uygulanan kentleşme ve konut politikaları ile sonuçlarına geniş yer verdiği kitabında, gecekondu dönüşümü/kentsel yenilemenin gerekliliğini vurgulayarak, merkezi yönetimin politikaları doğrultusunda geliştirilen TOKİ uygulamalarının açılımını yapıyor.

"Gelişmiş ülkelerde büyük şehirlerin etrafında banliyöler oluşurken, geri kalmış veya kalkınmakta olan ülkelerde ise büyük şehirlerin etrafında gecekondu semtleri oluştu. Bu; gelişmiş ülkelerin refah toplumlarının şehir gürültüsü ve stresinden kaçarak, yeşili bol çevrelerde mekân tutma arzusu ile; gelişmekte olan ülkelerdeki kırsal kesim insanlarının, daha iyi yaşamak için şehirlere akın etmesi sonucu, şehirlerin etraflarında, derme çatma evlerde ve sağlıksız çevrelerde ikamete mahkum olmasının ters benzeşimiydi." Gecekondu, ve Kentsel Yenileme, Ekip Ekonomik Araştırmalar Merkezi, 9799758144241, Erdoğan Bayraktar
Stok Kodu
9799758144241
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
288
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-11
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat